TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

29 stycznia 2022, 06:00 Alert

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (24-28.01.2022).

TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl
TOP TYGODNIA BiznesAlert.pl

1. Jakóbik: Czy w dobie kryzysu Baltic Pipe wystarczy gazu? (ANALIZA)

– W sercu kryzysu energetycznego i sporu politycznego o kontrakt jamalski z Gazpromem pojawiają się sygnały jakoby gazociągowi Baltic Pipe mającemu pozwolić na zastąpienie gazu rosyjskiego tym z Norwegii miało nie wystarczyć gazu. Wydobycie własne i odpowiednia kontraktacja powinny przed tym ochronić – pisze Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

2. Woźniak: Ekspertów przekonujących do dostaw z Rosji będzie coraz więcej

Międzynarodowa Agencja Energii ostrzega, że Europa może zostać zimą bez gazu. Czy to argument za utrzymaniem zależności Polski od dostaw z Rosji? – Ekspertów od takiego dodawania będzie coraz więcej – ostrzega Piotr G. Woźniak, były prezes PGNiG.

3. Fedorska: Gazprom wciąż miesza w magazynach gazu w Niemczech

Magazyny gazu w Niemczech mają łączną pojemność wynoszącą około 20 mld m sześc. To oznacza, że Niemcy mają największy potencjał magazynowy w całej Unii Europejskiej. Co ciekawe, Gazprom ma bezpośredni wpływ na cztery z nich, czym chwali się na swojej niemieckojęzycznej stronie internetowej – pisze Aleksandra Fedorska, współpracownik BiznesAlert.pl.

4. Kemfert: Niemcy wcale nie potrzebują Nord Stream 2

Analityczka Deutsches Institut für Wirtschaftsforschung dr Claudia Kemfert argumentuje w odpowiedzi na pytania BiznesAlert.pl, że ujęcie gazu i atomu w unijnej taksonomii było błędem, a sami Niemcy nie potrzebują Nord Stream 2 do przeprowadzenia transformacji energetycznej.

5. Kędzierski: Rosnące ceny energii mogą zmienić podejście Niemców do dekarbonizacji

Jeśli wysokie ceny energii i gazu ziemnego będą się utrzymywać, mogą w dłuższej perspektywie negatywnie wpłynąć na poparcie Niemców dla działań na rzecz dekarbonizacji. Podwyżki stają się tam coraz większym problemem – pisze Michał Kędzierski, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.