TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia | #3

19 stycznia 2019, 07:30 Alert

Polecamy Państwu zastawienie najbardziej popularnych tekstów mijającego tygodnia (14-19.01.2019).

1. Jakóbik: Co Polska dostanie za szczyt o Iranie?

Co Polska może zyskać na szczycie o przyszłości Bliskiego Wschodu, który rozsierdził Iran? – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu wezwało chargé d’affaires z Polski, by przekazać mu notę protestacyjną przeciwko globalnemu szczytowi na temat przyszłości Bliskiego Wschodu zorganizowanego przez nią wraz z USA w dniach 13-14 lutego.

2. Wiśniewski: Niewygodna prawda o atomie

Komentarz Instytutu Energetyki Odnawialnej autorstwa Tomasza Kowalaka i Grzegorza Wiśniewskiego do tekstu Dyrektora Departamentu EJ w ME –Józefa Sobolewskiego dla BiznesAlert.pl.

3. Dąbrowski: Czar Chin pryska

Afera szpiegowska z udziałem pracownika firmy Huawei w Warszawie wywołała spore emocje w naszym kraju, ale również za granicą. Widoczne były dwie skrajności, od krytyki państwa chińskiego za wspieranie kradzieży własności intelektualnej na świecie po krytykę państwa polskiego za uległość wobec Stanów Zjednoczonych – pisze Mariusz Dąbrowski, współpracownik BiznesAlert.pl.

4. Jakóbik: Co łączy Nord Stream 2 i Huawei?

USA zaostrzyły retorykę w sprawie Nord Stream 2. Tymczasem według agencji rosyjskich Państwo Środka stanęło w obronie projektu. Czy można powiązać ten fakt z zatrzymaniem szpiega chińskiego w Polsce?  – zastanawia się Wojciech Jakóbik, redaktor naczelny BiznesAlert.pl.

5. Sawicki: Plan rządu dla Komisji jest bardziej realistyczny niż strategia energetyczna

Ministerstwo Energii przedstawiło do konsultacji projekt dokumentu „Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021-2030”. Pod koniec listopada 2018 ten sam resort przedstawił Politykę Energetyczną Polski (PEP) do 2040 roku. Mimo, że dokumenty przygotowywano równolegle, różnią się zawarte w nich prognozy zużycia energii, a tym samym wizje zużycia poszczególnych paliw w Polsce – pisze redaktor portalu BiznesAlert.pl, Bartłomiej Sawicki.

6. Projekt Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu trafił do konsultacji. Co zawiera?

Minister energii poinformował o rozpoczęciu konsultacji projektu Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK). Dokument ma zostać przyjęty do końca 2019 roku.

7. Bando: Ustawa o cenach energii jest do pilnej nowelizacji

Podczas XIX Ogólnopolskiego Kongresu Energetyczno-Ciepłowniczego POWERPOL 2019 wystąpił prezes Urzędu Regulacji Energetyki Maciej Bando. Zaapelował o pilną nowelizację ustawy ingerującej w ceny energii.

8. W Niemczech odnotowano rekordowe moce ze źródeł wiatrowych

W ubiegłą niedzielę niemiecki operator elektroenergetycznej sieci przesyłowej 50 Hertz miał do dyspozycji rekordową moc ze źródeł wiatrowych, która przekroczyła zapotrzebowanie na obszarze kontrowanym przez tego operatora.

9. Ściążko: Wzrost importu węgla do Polski nie jest groźny

– Strategia energetyczna do 2040, zaprezentowana przez Ministerstwo Energii, uwzględnia maksymalne możliwości wydobycia węgla w polskich kopalniach, odpowiadające zapotrzebowaniu na węgiel dla elektroenergetyki. Rosnący import węgla do Polski, głównie do sektora komunalnego, nie jest groźny, a w kolejnych latach będzie on spadał. Trend ten będzie wzmacniany programem walki ze smogiem – powiedział prof. dr hab. inż. Marek Ściążko z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie w rozmowie z portalem BiznesAlert.pl.

10. MSZ Niemiec: Nikt nie przeszkodzi w budowie Nord Stream 2

Niemiecki socjaldemokratyczny minister spraw zagranicznych Heiko Maas wyraził w czwartek opinię, że nawet ewentualne sankcje USA nie wstrzymają zbudowania gazociągu Nord Stream 2 z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku.