Toshiba została zaatakowana przez DarkSide

14 maja 2021, 16:45 Alert
Toshiba booth
fot. Flickr

Toshiba została zaatakowana przez grupę DarkSide za pomocą oprogramowania ransomware. Firma podaje, że straciła niewielką ilość danych.

DarkSide znów atakuje

Toshiba Tec Corp, należąca do koncernu o tej samej nazwie, która produkuje drukarki kodów kreskowych, jest wyceniana na 2,3 miliarda dolarów. W tym tygodniu pojawiła się informacja, że firma została zaatakowana przez grupę DarkSide, która stoi za niedawnym atakiem na Colonial Pipeline w USA.

– W DarkSide jest około 30 grup, które cały czas próbują włamać się do różnych przedsiębiorstw. Tym razem udało im się skutecznie zaatakować Toshibę – powiedział Takashi Yoshikawa, starszy analityk w firmie Mitsui Bussan Secure Directions, która zajmuje się bezpieczeństwem systemów informatycznych.

Zdaniem Yoshikawy, pracownicy mający dostęp do firmowych systemów komputerowych z domu podczas pandemii koronawirusa sprawiają, że firmy są bardziej podatne na cyberataki. Mirsui Bussan Secure Directions podało, że ponad 740 gigabajtów informacji zostało naruszonych, w tym paszporty i inne dane osobowe.

W piątek Reuters próbował uzyskać dostęp do publicznej witryny DarkSide. Badacze bezpieczeństwa stwierdzili, że kilka stron internetowych grupy przestało istnieć.

W ostatnich miesiącach, ilość ataków ransomware gwałtownie wzrosła. Hakerzy szyfrują dane i szukają płatności w kryptowalutach, aby je odblokować. Coraz częściej ujawniają skradzione dane lub żądają za nie okupu.

Reuters/Jędrzej Stachura

Stachura: Cyberatak na Colonial Pipeline zwiastuje wyścig zbrojeń energetyki