Toshiba została zaatakowana przez DarkSide

14 maja 2021, 16:45 Alert

Toshiba została zaatakowana przez grupę DarkSide za pomocą oprogramowania ransomware. Firma podaje, że straciła niewielką ilość danych.

fot. Flickr

DarkSide znów atakuje

Toshiba Tec Corp, należąca do koncernu o tej samej nazwie, która produkuje drukarki kodów kreskowych, jest wyceniana na 2,3 miliarda dolarów. W tym tygodniu pojawiła się informacja, że firma została zaatakowana przez grupę DarkSide, która stoi za niedawnym atakiem na Colonial Pipeline w USA.

– W DarkSide jest około 30 grup, które cały czas próbują włamać się do różnych przedsiębiorstw. Tym razem udało im się skutecznie zaatakować Toshibę – powiedział Takashi Yoshikawa, starszy analityk w firmie Mitsui Bussan Secure Directions, która zajmuje się bezpieczeństwem systemów informatycznych.

Zdaniem Yoshikawy, pracownicy mający dostęp do firmowych systemów komputerowych z domu podczas pandemii koronawirusa sprawiają, że firmy są bardziej podatne na cyberataki. Mirsui Bussan Secure Directions podało, że ponad 740 gigabajtów informacji zostało naruszonych, w tym paszporty i inne dane osobowe.

W piątek Reuters próbował uzyskać dostęp do publicznej witryny DarkSide. Badacze bezpieczeństwa stwierdzili, że kilka stron internetowych grupy przestało istnieć.

W ostatnich miesiącach, ilość ataków ransomware gwałtownie wzrosła. Hakerzy szyfrują dane i szukają płatności w kryptowalutach, aby je odblokować. Coraz częściej ujawniają skradzione dane lub żądają za nie okupu.

Reuters/Jędrzej Stachura

Stachura: Cyberatak na Colonial Pipeline zwiastuje wyścig zbrojeń energetyki