EnergetykaGaz.

Pięć lat Towarowej Giełdy Energii: Dywersyfikacja i liberalizacja

Redaktor naczelny BiznesAlert.pl z uczestnikami panelu na gali pięciolecia Towarowej Giełdy Energii. Fot. TGE

Redaktor naczelny BiznesAlert.pl z uczestnikami panelu na gali pięciolecia Towarowej Giełdy Energii. Fot. TGE

Co zmienił obrót gazem na Towarowej Giełdzie Energii? Opowiadają jej prezes, Piotr Zawistowski, oraz wiceminister energii Michał Kurtyka, z którymi rozmawiał BiznesAlert.pl.

Dywersyfikacja i liberalizacja

– Rynek gazu ziemnego w Polsce od kilkunastu lat podlega systemowej transformacji. Jednym z kamieni milowych na drodze do zbudowania bezpiecznego, a zarazem konkurencyjnego rynku gazu, było powołanie do życia w 2012 roku w ramach TGE polskiej giełdy gazu. Stworzenie nowego rynku giełdowego nie było łatwym zadaniem jednak dzięki zaangażowaniu i profesjonalizmowi pracowników TGE oraz wysiłkowi naszych partnerów biznesowych cały proces został pomyślnie zakończony – ocenia Zawistowski przy okazji gali pięciolecia Towarowej Giełdy Energii.

– Z perspektywy minionych 5 lat możemy zdecydowanie stwierdzić, że giełda gazu odniosła sukces. Stała się ważnym i integralnym elementem rynku gazu ziemnego w Polsce. Jest miejscem gwarantującym bezpieczny handel i transparenty proces kreowania bardzo ważnej wartości dla rynku jakim jest cena.  Ten sukces nie byłby możliwy dzięki naszym członkom, uczestnikom rynku, którzy zaufali giełdzie gazu i TGE – twierdzi prezes giełdy.

– TGE i liberalizacja rynku gazu to system naczyń połączonych – jedno nie może się obyć bez drugiego, razem są niezbędne do napędzania tempa zmian i rozwoju. Jesteśmy na półmetku wyścigu w kierunku zdywerysfikowanego rynku gazu, a za TGE już połowa drogi do przekształcenia się w bijące serce regionalnego hubu gazowego – mówi nam wiceminister Kurtyka.

Trójmorze, Brama Północna i MIFID 2

– Nadzieje na rozwój budzą przede wszystkim realizowane przedsięwzięcia dywersyfikujące dostawy gazu do Polski oraz rozwijająca się współpraca państw Trójmorza. TGE zamierza w kolejnych latach nadal umacniać rolę giełdy gazu jako koncentratora rynku w Polsce i regionie oraz wspierać inicjatywy podnoszące poziom bezpieczeństwa, funkcjonalności, a także wolności polskiego rynku gazu – ocenił Piotr Zawistowski.

– Przez ostatnie 5 lat udało osiągnąć się bardzo dużo – giełda uzyskała wiarygodność, płynność rośnie, klienci przekonali się co do jej kluczowej roli. Ale przed TGE wciąż duże wyzwania – zapewnienie optymalnych warunków handlu gazem płynącym ukończonymi projektami dywersyfikacyjnymi (rozbudowym terminalem LNG, czy gazociągiem Baltic Pipe), wdrożenie MIFID 2 czy zachowanie bardzo dobrej opinii wśród klientów. Wspieramy giełdę w takim podejściu, trzymamy kciuki za dalszy rozwój i wierzymy, że giełda jest na najlepszej drodze do spełnienia pokładanych w niej nadziei – dodaje minister Kurtyka.

MiFID 2: Jak zmieni się Towarowa Giełda Energii (RELACJA)


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X