Jakóbik: Przestawienie Polski na gaz zwiększy ryzyko zależności od importu z Rosji (WIDEO)

21 lutego 2022, 07:20 Atom

– Zastępowanie energetyki węglowej poprzez energetykę gazową powinniśmy prowadzić w ograniczonym, niezbędnym stopniu. Z tego względu, że gaz nie jest zeroemisyjny, a na dodatek przestawienie się Polski na gaz będzie prowadzić do zwiększenia zależności od importu z Rosji – powiedział redaktor naczelny BiznesAlert.pl Wojciech Jakóbik w komentarzu dla MarketNews24.pl.

Wojciech Jakóbik. Fot. MarketNews24.pl.
Wojciech Jakóbik. Fot. MarketNews24.pl.

– Niestety, po trzydziestu latach transformacji jesteśmy wysoce eksponowani na politykę klimatyczną UE, którą Polska zaakceptowała, ponieważ aż 70 procent energii czerpiemy z węgla – podkreślił Wojciech Jakóbik w rozmowie z MarketNews24.

Nie unikniemy długofalowych zmian

– Krótkoterminowo możemy rozmawiać z Komisją Europejską o takiej modyfikacji, która da nam ulgę w tempie realizacji polityki klimatycznej i większe środki finansowe na transformację. Jednak nie unikniemy długofalowych zmian, musimy przeciąć nasz „węzeł gordyjski” w polskim górnictwie. Zastępowanie energetyki węglowej poprzez energetykę gazową powinniśmy prowadzić w ograniczonym, niezbędnym stopniu. Z tego względu, że gaz nie jest zeroemisyjny, a na dodatek przestawienie się Polski na gaz prowadzić będzie do zwiększenia zależności od importu z Rosji – powiedział.

– Do spadku emisji CO2 doprowadzi jednak w Polsce dopiero budowa energetyki jądrowej – oceniił Jakóbik. Dodał, że jest ona potrzebna także do rozwoju OZE, ze względu na stabilizację systemu dostaw energii.

Źródło: MarketNews24.pl

Jakóbik: Miałaś energetyko czasu w bród, ostał ci się 200+