Deregulacje klimatyczne Trumpa mogą zwiększyć emisję CO2 o 200 mln ton rocznie

7 marca 2019, 08:30 Alert
Trump USA
Donald Trump, fot. flickr.com/GageSkidmore

Do takiego wniosku doszli stanowi prokuratorzy generalni USA, a swoje wnioski przedstawili w specjalnym raporcie.

Zwrócili oni uwagę, że deregulacja przepisów klimatycznych w USA może tylko zwiększyć emisję dwutlenku węgla o 200 milionów ton rocznie do 2025 roku. Analitycy przygotowujący raport sprawdzili sześć rozporządzeń, które stanowiły pierwotnie „najważniejszą krótkoterminową szansę na ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i walkę ze zmianami klimatu”.

Stany Zjednoczone mogą stać się jednym z największych ich emitentów obok Chin, jednocześnie zaprzepaszczając międzynarodowe wysiłki na rzecz redukcji emisji. Państwowe Centrum Energii i Wpływu Środowiska (ang. State Energy & Environmental Impact Centre) poinformowało, że działania administracji Trumpa wobec zmian klimatycznych są niewystarczające.

Bierne wobec decyzji amerykańskiego prezydenta nie pozostają władze poszczególnych stanów. Kalifornia jest obecnie liderem grupy 21 stanów, które razem z innymi kwestionują liberalizację np. prawa dotyczącego rur wydechowych w samochodach spalinowych. Tylko osłabienie tych standardów może doprowadzić do zwiększenia emisji o 16 milionów ton CO2 rocznie do 2025 roku.

Reuters/NYT/Patrycja Rapacka