Trump podpisał kolejną ustawę, która ma usunąć Huawei z rynku

25 marca 2020, 10:45 Alert
trump1

Donald Trump podpisał ustawę, która ma zapobiegać szpiegostwu i gromadzenia danych przez Chiny w cyberprzestrzeni. Ma ona dotyczyć sieci 5G, we wdrażaniu której pionierem jest koncern Huawei.

Trump walczy z Huawei

– Nowa strategia ochroni Amerykanów przed zagrożeniami bezpieczeństwa dla sieci telekomunikacyjnych i technologii 5G – powiedział Trump w oświadczeniu. Środek ten ma uniemożliwić chińskim firmom telekomunikacyjnym, takim jak Huawei wejście na rynek amerykański. Administracja Trumpa obawia się, że Chiny mogłyby wykorzystać swój sprzęt do szpiegowania i gromadzenia danych przez „tylne drzwi” w sprzęcie Huawei.

W styczniu prezydent USA podpisał ustawę zabraniającą operatorom telekomunikacyjnym korzystania z filii w USA w celu zakupu sprzętu od Huawei i ZTE. Prawo to wezwało także Federalną Komisję Łączności do sfinansowania usunięcia całego chińskiego sprzętu telekomunikacyjnego od amerykańskich dostawców z obszarów wiejskich – w tym niektórych obsługujących amerykańskie bazy rakiet nuklearnych na Zachodzie. Rząd federalny wyda 1 miliard dolarów na zastąpienie chińskiego sprzętu.

Washington Times/Michał Perzyński

Jakóbik: Jak się człowiek z 5G spieszy, to się diabeł cieszy