Trwa globalna rywalizacja USA i Chin o 5G

4 listopada 2019, 07:15 Alert

Huawei zyskuje klientów do rozwoju technologii 5G w Azji Południowo-Wschodniej, a Amerykanie zabiegają o blokadę tej firmy w Europie.

Maszt telekomunikacyjny. Fot. Pxhere
Maszt telekomunikacyjny. Fot. Pxhere

AFP podaje, że Tajlandia i Filipiny skorzystają ze sprzętu Huawei przy rozwoju sieci 5G na ich terytorium. Firma wydała już pięć mld dolarów na testy w Azji Południowo-Wschodniej i zamierza wydać kolejne środki. Wietnam nie skorzysta z rozwiązań chińskich, bo został przekonany przez Amerykanów, że sprzęt Huawei może posłużyć do szpiegostwa. Zamierza współpracować z Ericssonem i Nokią.

Prezydent USA Donald Trump napisał list do delegatów Światowej Konferencji Komunikacji Radiowej w Egipcie, w którym zadeklarował, że jego kraj będzie współpracował przy 5G z krajami „myślącymi podobnie”. Rozmawia z Wielką Brytanią i Norwegią, które dotąd nie zdecydowały się na blokadę sprzętu Huawei. Brytyjczycy postanowili zdecydować w tej sprawie po kolejnych wyborach parlamentarnych mających odbyć się w grudniu.

Telekomy w USA skorzystają ze sprzętu Ericssona i Nokii. W listopadzie mają zostać przyjęte regulacje Federalnej Komisji Komunikacji, która zagłosowała jednogłośnie za wykluczeniem zakupu sprzętu firm zagrażających bezpieczeństwu telekomunikacji USA, w tym Huawei, za środki publiczne.

Polska zdecydowała się na współpracę w zakresie bezpieczeństwa 5G ze skandynawskim dostawcami sprzętu w tej technologii. Deklaruje, że nie będzie blokować żadnej firmy, ale weźmie pod uwagę względy bezpieczeństwa.

AFP/Economic Times/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Czy Xi Jinping czyta nasze maile? Polskie 5G będzie bezpiecznikiem