Trwa restrukturyzacja górnictwa. Kolejny majątek trafi do SRK

19 grudnia 2017, 13:00 Alert

Zatrudniający ponad tysiąc osób Ruch Śląsk, czyli rudzka część katowickiej kopalni Wujek będzie pracował jeszcze kilka tygodni; do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) zakład powinien trafić w początkach przyszłego roku – poinformował we wtorek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski.

Przekazanie do końca 2017 r. do spółki restrukturyzacyjnej Ruchu Śląsk, który w minionych latach przynosił straty było anonsowane jeszcze przed dokonanym wiosną tego roku włączeniem kopalń Katowickiego Holdingu Węglowego do Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Związkowcy zabiegali jednak o wydłużenie czasu działania kopalni lub np. połączenie jej z pobliską kopalnią Ruda. Na początku grudnia prezes PGG podał, że kopalnia zakończy wydobycie w grudniu tego roku, a jej majątek z początkiem stycznia trafi do SRK.

We wtorkowej rozmowie z dziennikarzami wiceminister Tobiszowski potwierdził aktualność tego terminu, zaznaczył jednak, że zakład może pracować nieco dłużej niż tylko do końca roku, aby wybrać będący jeszcze w udostępnionych złożach węgiel.

“Z tego co mamy w planie, to tak (aktualny jest termin końca roku – PAP), ale nie będziemy się kurczowo trzymać administracyjnych decyzji, bo w momencie, kiedy elementy techniczne i logika powodują, że możemy jeszcze pracować tydzień, dwa czy miesiąc, po to, żeby (…) wydostać ten urobek, to będziemy to robić” – powiedział Tobiszowski.

“Nie chodzi o to, że nie chcemy dotrzymać terminów, ale kopalnia to nie piekarnia (…) – jest to kwestia bezpieczeństwa i pewnej logiki postępowania” – dodał wiceminister.

Tobiszowski potrzymał nieodległy termin zakończenia wydobycia węgla w kopalni, zastrzegł jednak, iż “w górnictwie trudno mówić, że ten czy inny dzień musi być administracyjnie ostatnim dniem”. Ocenił, że obecnie prowadzenie wydobycia w Ruchu Śląsk jest – jak mówił – “logiczne”.

“Oczywiście kopalnia (Ruch Śląsk) już nie jest kopalnią, która będzie funkcjonować cały rok przyszły, ale na pewno o te parę tygodni czy nawet miesiąc, dwa się to przesunie” – zadeklarował wiceminister, zapowiadając na styczeń naradę w tej sprawie ze swoim udziałem.

“Wydobycie tam jeszcze jest (…) i na dzisiaj jest logiczne, natomiast wiadomo, że to nie jest już złoże i kopalnia, na których będziemy budować przyszłość” – podsumował Tobiszowski.

Ruch Śląsk zatrudnia ok. 1080 osób, część pracowników już wcześniej została przeniesiona do pracy w innych miejscach. Cała kopalnia Wujek, której częścią jest Ruch Śląsk zatrudnia ponad 2,4 tys. osób. Wraz z majątkiem przeznaczonego do likwidacji ruchu do SRK będzie mogła przejść grupa pracowników uprawnionych do skorzystania z przewidzianych tzw. ustawą górniczą osłon socjalnych: urlopów górniczych lub jednorazowych odpraw pieniężnych. Liczba odchodzących nie jest na razie znana.

Inna należąca do PGG kopalnia – Wieczorek – gdzie kończą się złoża węgla, ma trafić do Spółki Restrukturyzacji Kopalń do końca pierwszego kwartału przyszłego roku. Dokładna data będzie wynikała z terminu sczerpania eksploatowanego jeszcze w tej kopalni węgla. Pozostałe złoża Wieczorka – jak informowano wcześniej – będą eksploatowane z wykorzystaniem sąsiedniej kopalni Murcki-Staszic, z którą Wieczorek ma już podziemne połączenie.

Polska Agencja Prasowa