Turcja grozi Cyprowi w sporze o East Med

12 sierpnia 2019, 07:00 Alert
Turcja
fot. pixabay.com

Turcja ostrzega, że nie pozwoli na „politykę faktów dokonanych” prowadzoną jej zdaniem przez Cypr poszukujący gazu u swych wybrzeży. Groźby te zaostrzają spór mogący wpłynąć na projekt East Med.

Spór o złoża Cypru

– Nie będziemy przymykać oczu na politykę faktów dokonanych na Cyprze, we wschodniej części Morza Śródziemnego i Egejskiego. Nie pozwolimy na podjęcie żadnej decyzji niezgodnie z naszymi prawami w tej sprawie – zapowiedział minister obrony narodowej Turcji Hulusi Akar. Jego zdaniem Cypr szuka gazu na wodach Cypru Północnego – separatystycznej republiki uznawanej tylko przez Turcję. Akar ma dokonać inspekcji sił na wyspie i skonsultować się z władzami marionetkowego państwa.

Turcja także prowadzi odwierty we wschodniej części Morza Śródziemnego. Jej działania w tym zakresie są krytykowane przez społeczność międzynarodową ze względu na naruszenie wyłącznej strefy ekonomicznej Cypru. Turcy cypryjscy zaproponowali równy podział pracy oraz przychodów z wydobycia ze złóż wokół wyspy. Sekretarz Generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres pochwalił tę inicjatywę.

Jakóbik: Śródziemnomorska wojna hybrydowa

Wpływ na East Med

Spór może mieć wpływ na projekt gazociągu śródziemnomorskiego East Med., który miałby zapewnić dostawy tamtejszego gazu do Europy. Jest on wspierany przez kraje regionu: Cypr, Izrael, Egipt, Jordanię, a także USA i Komisję Europejską.

Daily Sabah/Wojciech Jakóbik

RAPORT: Jak Morze Śródziemne staje się zagłębiem energetycznym