Tusk: Kandydatura Bieleckiego na komisarza ds. energii UE to spekulacje

21 maja 2014, 10:48 Energetyka

Portal 300polityka.pl cytuje obszerne fragmenty wypowiedzi premiera Donalda Tuska dla Sygnałów Dnia Polskiego Radia. Premier RP wypowiedział się na temat bezpieczeństwa gazowego Polski oraz ewentualnej kandydatury Jana Krzysztofa Bieleckiego na komisarza unijnego.

– Sytuacja na Ukrainie powoduje, ze trzeba przejść od rozmowy do czynów. Polskie propozycje mogą spowodować, że reakcja Europy na kryzys energetyczny będzie dla nas wszystkich tańsza. (…) Bezpieczeństwo energetyczne Europy to interes długofalowy, który stoi w poprzek doraźnych interesów niektórych firm, nie tylko niemieckich, choć związki gazowe między Niemcami a Rosją są najwyraźniejsze. Musimy zacząć proces zmiany nastawienia. Gaz nie jest tylko biznesem pomiędzy firmami, np. niemieckim i rosyjskimi, ale strategicznym elementem bezpieczeństwa całej Europy – powiedział Tusk cytowany przez 300polityka.pl. – Nic nie wskazuje na to, aby nawet najbardziej dramatyczny rozwój  zdarzeń na Ukrainie oznaczał zamknięcie przepływu gazu przez nasz gazociąg, który biegnie przez Białoruś.

Jak informuje portal, na antenie Polskiego Radia, premier mówił także o kandydaturze Jana Krzysztofa Bieleckiego na komisarza ds. energii w odpowiedzi na pytanie na podstawie tekstu 300polityka. – To byłaby świetna kandydatura, Bielecki byłby dobrym komisarzem, ale nie portale o tym decydują. Decyzje jeszcze nie zapadły, zapadną po wyborach. W tym momencie są to wyłącznie spekulacje.

25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Po ich zakończeniu zostanie wybrany nowy skład Komisji Europejskiej. Na fotelu komisarza ds. energii – według obserwatorów – najprawdopodobniej nie utrzyma się Niemiec, Gunther Oettinger skonfliktowany z kanclerz Angelą Merkel. Media spekulują na temat polskiej kandydatury na to stanowisko. W tym kontekście pojawiają się nazwiska Jacka Saryusza Wolskiego i Jerzego Buzka. 300polityka.pl ocenia, że w grę wchodzi także Jan Krzysztof Bielecki, który ma wpływ na politykę energetyczną Warszawy.

Źródło: 300polityka.pl