Według opozycji rząd wszędzie obiecuje elektrownie jądrowe, ale Polska potrzebuje realistycznych planów

5 października 2023, 06:00 Alert

– Sasin jeździ teraz niemal wszędzie i obiecuje elektrownie jądrowe. Prawie wszędzie już w tej chwili. Wiem, że u was też niemal już postawił elektrownię jądrową – powiedział Donald Tusk w czasie spotkania z mieszkańcami Konina. Jak zaznaczył lider Koalicji Obywatelskiej, „Polska potrzebuje realistycznych projektów”. – Na elektrownie są potrzebne ogromne pieniądze – stwierdził Tusk. – Ja je załatwię – dodał.

Atom. Źródło: Freepik
Atom. Źródło: Freepik

W środę Donald Tusk spotkał się z mieszkańcami Konina przed wyborami parlamentarnymi. Jest to region szczególnie ważny w kontekście energetyki i transformacji, gdyż we wschodniej Wielkopolsce znajdują się odkrywki węgla brunatnego, huta oraz elektrownia. Jednak z konieczności przejścia na OZE dawne emisyjne miejsca pracy muszą zostać zamknięte.

Nadzieją dla miasta i regionu ma być planowana elektrownia jądrowa. Koreański KHNP, PGE i ZE PAK chcą budować dwa reaktory APR1400 do 2036 roku w Pątnowie (dzielnica Konina), choć perspektywa ta jest dość odległa, a dotychczasowe problemy o przyszłość regionu pozostają nadal aktualne.

W trakcie spotkania lidera KO z mieszkańcami padło pytanie o przyszłości kopalń i budowy elektrowni atomowej.

– Jestem burmistrzem gminy Kleczew, gdzie znajduje się kopalnia. Pamiętamy jej prywatyzację, ale teraz dzieje się coś gorszego. Kopalnia od trzech miesięcy nie wydobywa węgla, a my jesteśmy uzależnieni od tego przemysłu. Dla takich samorządów są środki z KPO. Jak pan chce je uruchomić i to wszystko poukładać? – zapytał burmistrz Mariusz Musiałowski.- Czy dla regionów w szczególnej sytuacji będą jakieś szczególne środki? – dodał.

– W tym regionie to jest problem numer jeden. Sprawiedliwa transformacja energetyczna wymaga maksymalnej kooperacji i maksymalnej dobrej woli – odpowiedział szef PO. – Sasin jeździ teraz niemal wszędzie i obiecuje elektrownie jądrowe. Prawie wszędzie już w tej chwili. Wiem, że u was też niemal już postawił elektrownię jądrową, na Kaszubach, w Bełchatowie – wyliczał Donald Tusk.

– Na węglu brunatnym nie będziemy bazować do końca świata – zaznaczył lider KO. – Trzeba zainwestować w nowe źródła energii – dodał.

– Sasin jeździ teraz niemal wszędzie i obiecuje elektrownie jądrowe. Prawie wszędzie już w tej chwili. Wiem, że u was też niemal już postawił elektrownię jądrową, na Kaszubach, w Bełchatowie – wyliczał Donald Tusk.

Jak zaznaczył lider Koalicji Obywatelskiej, „Polska potrzebuje realistycznych projektów”. – I jeszcze bardziej realistycznych pieniędzy, żeby marzenie na przykład o energetyce wodorowej nie rozmyło się – dodał.

Donald Tusk zaznaczył, że „będziemy musieli szukać alternatywnych źródeł energii i technologii”.- Jednym ze sposobów zadośćuczynienia tym źródłom energii, które już odchodzą, jest decyzja, aby w danym miejscu zainwestować w technologie – przekazał szef PO.

Głos zabrał także poseł Tomasz Nowak, „dwójka” na konińskiej liście KO. – Od rządu oczekujemy ustawy kompensacyjnej dla takich regionów, aby je rozwijać – dodał jeden z liderów KO w Koninie. – Chodzi o to, aby mieć tani prąd – zaznaczył.

Nowak dodał, że ważna jest energetyka rozporoszona. – OZE sprawią, że będziemy mieć tani prąd – przekazał.

Opracował Jacek Perzyński

Holendrzy krytykują Timmermansa za awersję do atomu