EnergetykaRopaWszystko

Tusk: Musimy być przygotowani na zmianę struktury dostaw ropy do Polski

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk razem z ministrem skarbu Włodzimierzem Karpińskim odwiedzili 30 listopada 2013 r. bazę magazynową PERN „Przyjaźń” w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem. Znajdują się tam dwa nowe zbiorniki na ropę o pojemności 100 tys. m sześc. każdy. Wizyta była okazją do rozmów o bezpieczeństwie energetycznym kraju.

– To inwestycje niezbędne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedział premier Donald Tusk. Szef rządu zaznaczył, że działania państwa od kilku lat zmierzają do budowy elastycznego systemu dywersyfikacji źródeł energii, w tym dostaw ropy naftowej.

– Przewidujemy, że w niedalekiej przyszłości struktura dostaw ropy naftowej do Polski będzie się zmieniała. Musimy być na to przygotowani, tak by np. ropa mogła być dostarczana także drogą morską poprzez Gdańsk – podkreślił.

Szef resortu skarbu Włodzimierz Karpiński zaznaczył, że bezpieczeństwo energetyczne kraju jest priorytetem w działaniach rządu. Dodał, iż w planach dla sektora energetycznego, w tym elektroenergetycznego i paliwowego, przewidywane są inwestycje na poziomie około 60 mld zł. – To inwestycje obejmujące z jednej strony dywersyfikację źródeł paliw, dywersyfikację połączeń, a także zróżnicowanie możliwości wytwarzania energii, bo cały czas planujemy kolejne odwierty, jeśli chodzi o gaz łupkowy – wyjaśnił minister Karpiński.

Nowo oddane do eksploatacji zbiorniki w podpłockiej bazie PERN wybudowano w oparciu o najnowocześniejszą technologię. – Chcemy, mierząc się z takim technologicznym wyzwaniem, włączać się w systemy bezpieczeństwa elektroenergetycznego Europy na poziomie gazowym, energii elektrycznej i paliwowym – dodał Włodzimierz Karpiński.

Budowa zbiorników trwała od listopada 2011 r., a koszt inwestycji wyniósł blisko 73 mln zł. Zbiorniki zwiększą o blisko 7 proc. pojemności magazynowe PERN „Przyjaźń” S.A na ropę naftową – do 3,2 mln m. sześc. Poprawią sprawność operacyjną bazy, a tym samym wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne kraju.


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X