EnergetykaRopaWszystko

Tusk: Musimy być przygotowani na zmianę struktury dostaw ropy do Polski

Prezes Rady Ministrów Donald Tusk razem z ministrem skarbu Włodzimierzem Karpińskim odwiedzili 30 listopada 2013 r. bazę magazynową PERN „Przyjaźń” w Miszewku Strzałkowskim pod Płockiem. Znajdują się tam dwa nowe zbiorniki na ropę o pojemności 100 tys. m sześc. każdy. Wizyta była okazją do rozmów o bezpieczeństwie energetycznym kraju.

– To inwestycje niezbędne dla bezpieczeństwa energetycznego kraju – powiedział premier Donald Tusk. Szef rządu zaznaczył, że działania państwa od kilku lat zmierzają do budowy elastycznego systemu dywersyfikacji źródeł energii, w tym dostaw ropy naftowej.

– Przewidujemy, że w niedalekiej przyszłości struktura dostaw ropy naftowej do Polski będzie się zmieniała. Musimy być na to przygotowani, tak by np. ropa mogła być dostarczana także drogą morską poprzez Gdańsk – podkreślił.

Szef resortu skarbu Włodzimierz Karpiński zaznaczył, że bezpieczeństwo energetyczne kraju jest priorytetem w działaniach rządu. Dodał, iż w planach dla sektora energetycznego, w tym elektroenergetycznego i paliwowego, przewidywane są inwestycje na poziomie około 60 mld zł. – To inwestycje obejmujące z jednej strony dywersyfikację źródeł paliw, dywersyfikację połączeń, a także zróżnicowanie możliwości wytwarzania energii, bo cały czas planujemy kolejne odwierty, jeśli chodzi o gaz łupkowy – wyjaśnił minister Karpiński.

Nowo oddane do eksploatacji zbiorniki w podpłockiej bazie PERN wybudowano w oparciu o najnowocześniejszą technologię. – Chcemy, mierząc się z takim technologicznym wyzwaniem, włączać się w systemy bezpieczeństwa elektroenergetycznego Europy na poziomie gazowym, energii elektrycznej i paliwowym – dodał Włodzimierz Karpiński.

Budowa zbiorników trwała od listopada 2011 r., a koszt inwestycji wyniósł blisko 73 mln zł. Zbiorniki zwiększą o blisko 7 proc. pojemności magazynowe PERN „Przyjaźń” S.A na ropę naftową – do 3,2 mln m. sześc. Poprawią sprawność operacyjną bazy, a tym samym wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne kraju.


Powiązane artykuły

Rafineria PCK w Schwedt

Zmienił się rząd, a Niemcy ciągle nie wiedzą co z Rosnieftem w Schwedt

Nowy skład federalnego ministerstwo gospodarki nadal nie sprecyzował jakie konkretne zamiary ma w sprawie udziału Rosnieftu w trzech dużych niemieckich...
Podpisanie umowy w sprawie finansowania budowy lądowej części FSRU. Na zdjęciu Marta Postuła, wiceprezes BGK i Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu. Fot.: Gaz-System

Dwa miliardy na polski pływający gazoport

BGK podpisał umowę z Gaz-Systemem na pożyczkę w wysokości ponad dwóch miliardów złotych, celem sfinansowania budowy części lądowej FSRU. Inwestycja...

Szwajcarzy nadal nie wiedzą ile zapłacą za unijny prąd

Po publikacji szkicu umowy na temat wymiany energii elektrycznej między Szwajcarią a UE w piątek 13 czerwca szwajcarskie społeczeństwo ma...

Udostępnij:

Facebook X X X