EnergetykaGaz.Wszystko

Tusk: Polska i Hiszpania razem o bezpieczeństwie energetycznym

Premier Tusk podkreślił w poniedziałek, że relacje polsko-hiszpańskie są od dłuższego czasu na wysokim, dobrym, stabilnym poziomie.

Bezpieczeństwo energetyczne Europy

Jedną z głównych kwestii, o której rozmawiali premierzy rządów Polski i Hiszpanii w przeddzień posiedzenia Rady Europejskiej było bezpieczeństwo energetyczne Europy. Donald Tusk przypomniał, że Polska uzyskała silne wsparcie m.in. ze strony Hiszpanii i Portugalii dla polskiego projektu wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego.

– Mamy wspólny pogląd dotyczący większej ilości połączeń, interkonektorów czyli infrastruktury umożliwiającej przesył energii pomiędzy państwami. Hiszpania, przy odpowiedniej sieci połączeń w Europie mogłaby zapewnić dostawy gazy, które w 50 % mogłyby zastąpić dostawy ze strony Rosji – powiedział premier Tusk. Dodał, że to pokazuje jak wielkie rezerwy tkwią dziś w Europie i co trzeba zrobić, aby Europa uzyskała zdecydowanie wyższy poziom niezależności energetycznej.

Rozmowy dotyczyły również najbliższego spotkania Rady UE, gdzie dyskutowane będą propozycje zwiększenia bezpieczeństwa i niezależności energetycznej przedstawione przez Komisję Europejską.

Wspólna ocena sytuacji na Ukrainie

Premier wyraził uznanie za postawę rządu Hiszpanii wobec sytuacji na Ukrainie. – Solidarność Hiszpanii w sprawie Ukrainy jest bardzo znacząca. We wszystkich działaniach, jakie podejmujemy w sprawie Ukrainy, możemy liczyć na Hiszpanię – mówił szef rządu.

To 10. edycja konsultacji między rządami Polski i Hiszpanii. Ostatni szczyt międzyrządowy odbył się w lipcu 2013 r. w Madrycie.

Źródło: Kancelaria Premiera


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X