Tusk: UE powinna utworzyć unię energetyczną

22 kwietnia 2014, 12:05 Energetyka

– UE powinna utworzyć unię energetyczną aby zabezpieczyć sobie dostawy gazu, ponieważ obecna zależność od rosyjskich dostaw surowców energetycznych powoduje słabość Europy – napisał premier Tusk w dzienniku „Financial Times”.

Premier podkreślił, że UE obecnie kupuje uran do elektrowni atomowych dla wszystkich państw członkowskich, więc w przypadku rosyjskiego gazu należy postępować podobnie. Dodał, że powołanie unii energetycznej oznaczałoby powrót Wspólnoty Europejskiej do jej korzeni.

– Niezależnie od tego jak rozwinie się impas wokół Ukrainy, jedna lekcja jest jasna: zbytnia zależność od rosyjskiej energii powoduje, że Europa jest słaba – zaznaczył szef rządu.

Według premiera, unia energetyczna powinna opierać się na kilku podstawowych założeniach:

  • Powołanie jednej europejskiej instytucji, która kupowałaby gaz dla wszystkich 28 państw członkowskich UE.
  • Zasada, że jeśli jednemu lub kilku państwom UE groziłoby odcięcie od dostaw gazu, inne kraje udzieliłyby pomocy poprzez „mechanizmy solidarnościowe”.
  • Finansowanie przez UE do 75 proc. niezbędnych inwestycji (zbiorniki do magazynowania gazu, rurociągi) w krajach obecnie najbardziej uzależnionych od rosyjskiego gazu.
  • Pełne wykorzystanie istniejących zasobów paliw kopalnych UE, w tym węgla i gazu łupkowego.
  • Podpisanie porozumień przewidujących zakup gazu od eksporterów spoza Europy. Paliwo byłoby transportowane do Europy w formie płynnej.
  • UE powinna wzmocnić powołaną w 2005 r. Wspólnotę Energetyczną z sąsiadami wschodnimi aby rozszerzyć europejski rynek gazowy na wschód.

Premier Tusk zaznaczył, że w krajach położonych na wschodzie UE, w tym w Polsce, węgiel jest synonimem bezpieczeństwa energetycznego. – Żadnego kraju nie należy zmuszać do wydobywania kopalin, ale żadnemu nie należy też tego uniemożliwiać – tak długo jak jest to wykonywane w sposób zrównoważony – dodał.

Źródło: Kancelaria Premiera