Tusk: Umowy na dostawy gazu z Rosji mogą być niezdrowe

20 marca 2015, 13:52 Energetyka

– Gazowe kontrakty nie powinny być wykorzystywane jako broń polityczna – powiedział przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk  podczas posiedzenia instytucji. Jednocześnie zapowiedział, że długość obowiązywania sankcji unijnych wobec Rosji będzie zależna od „kompletnego wdrożenia porozumień z Mińska”. Rada i Komisja Europejska postulują także stworzenie rosyjskojęzycznego kanału telewizyjnego do walki z propagandą rosyjską.

– Długoterminowe kontrakty gazowe z Rosją mogą być „niezdrowe” dla rynku i bezpieczeństwa energetycznego – powiedział Donald Tusk cytowany przez agencję Platts.

– Sprawy wyglądają dobrze w tych częściach Europy, gdzie gaz pochodzi z różnych źródeł a kontrakty są elastyczne – powiedział Tusk. – Większość umów z naszym głównym dostawcą, Rosją, ma długi termin obowiązywania, czasami ponad 20 lat. To może być „niezdrowe”  zarówno dla bezpieczeństwa jak i naszych rynków.

Tusk przyznał, że wzmocnienie przejrzystości umów długoterminowych z zewnętrznymi dostawcami było „prawdopodobnie najbardziej kontrowersyjną częścią spotkania”.

Liderzy Unii Europejskiej ustalili, że „wszystkie kontrakty gazowe – między rządami i firmami – muszą być zgodne z unijnym prawem i być bardziej transparentne. Nie powinny mieć negatywnego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne Europy”.

Zapytany przez BiznesAlert.pl minister ds. europejskich RP Rafał Trzaskowski potwierdził, że „przejrzystość w Unii Energetycznej będzie dotyczyć kontraktów międzyrządowych i komercyjnych”.

– Komisja będzie kontrolować zgodność umów z prawem UE i zapisami polityki energetycznej, ale nie wszystkie szczegóły będą jawne dla wszystkich – wyjaśnił Trzaskowski. W konkluzjach Rady Europejskiej jest zapis o tym, że umowy handlowe muszą być chronione tajemnicą transakcji.

W zeszłym miesiącu Komisja Europejska zadeklarowała wolę zbierania danych na temat najważniejszych kontraktów, cen, wolumenów i klauzul jak punkty odbioru czy zakaz reeksportu, niezgodnych z prawem UE.

Firmy mają otrzymać radę Komisji podczas negocjacji gazowych. Konkretne propozycje mają zostać przedstawione przed końcem przyszłego roku.

Tusk poinformował też, że państwa UE zgodziły się „zbadać w jaki sposób firmy europejskie mogą dobrowolnie łączyć swoje wysiłki i razem kupować gaz od zewnętrznych dostawców.

Niebawem ma także zakończyć się śledztwo antymonopolowe Komisji Europejskiej przeciwko Gazpromowi, które miało ujawnić niezdrowe praktyki, o których wspomniał Donald Tusk.