EnergetykaGaz.Wszystko

Tusk: W sprawie Nord Stream 2 argumenty są po naszej stronie

Europejska strategia bezpieczeństwa energetycznego powinna – według szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska – wykluczać takie przedsięwzięcia jak Nord Stream 2. Jego zdaniem planowana przez Rosję inwestycja może być jednym z tematów przyszłotygodniowego szczytu UE.

Na początku września przedstawiciele Gazpromu, niemieckich firm: E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, austriackiego OMV i francuskiego Engie podpisali prawnie obowiązujące porozumienie ws. budowy Nord Stream 2 – nowej, dwunitkowej magistrali gazowej z Rosji do Niemiec przez Morze Bałtyckie o docelowej mocy przesyłowej 55 mld metrów sześciennych surowca rocznie.

Walka tytanów

„Argumenty są po naszej stronie” – powiedział Tusk polskim dziennikarzom w Brukseli. Wyjaśniał, że mówiąc po naszej stronie miał na myśli niektóre unijne instytucje i niektóre państwa. „Mówiąc wprost: przyjęta strategia bezpieczeństwa energetycznego dla Europy – nie dla Grupy Wyszehradzkiej, ale dla całej Europy – powinna właściwie wykluczać tego typu przedsięwzięcia jak Nord Stream 2, bo intencją jest uniezależnienie się od dominującego dostawcy gazu, dywersyfikacja” – tłumaczył szef Rady Europejskiej

Tusk podkreślił, że w takiej ocenie nie jest osamotniony i zwrócił uwagę na „oczywiste powody prawne”, które mogą stanowić podstawę krytycznej oceny projektu Nord Stream 2. „Ta walka tytanów w świetle reflektorów, a czasami na tyłach tej politycznej sceny trwa. Nie wiemy jeszcze jaki będzie jej rezultat” – przyznał.

Starania o zablokowanie Nord Stream`u 2

Przywódcy państw Grupy Wyszehradzkiej oraz Rumunii wysłali w zeszłym tygodniu do Donalda Tuska list z apelem o umieszczenie bezpieczeństwa energetycznego UE w agendzie unijnego szczytu. Pod listem wysłanym przez ministra gospodarki Słowacji Vazila Hudaka zabrakło podpisu Czech. Czescy dyplomaci zapewniali jednak, że stało się tak wyłącznie ze względów proceduralnych, a list ma poparcie polityczne Pragi.

Projekt wniosków końcowych najbliższej Rady Europejskiej, który wyciekł do mediów zawiera co prawda odniesienie się do tego tematu, ale nie ma w nim mowy konkretnie o projekcie Nord Steram 2. Zawiera jednak deklarację, że przyszłe projekty infrastrukturalne muszą służyć “wspólnemu interesowi” i redukcji zależności energetycznej. Jednocześnie priorytetem powinno być wykorzystanie “w sposób optymalny” istniejącej już infrastruktury.

Pod koniec zeszłego miesiąca list do KE wysłali w tej sprawie także odpowiedzialni za energetykę ministrowie z siedmiu państw Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski. Przedstawili w nim negatywne konsekwencje, jakie może przynieść budowa kolejnych dwóch nitek gazociągu z Rosji do Niemiec. Chodzi m.in. o ominięcie Ukrainy, utratę pozycji tranzytowej przez wschodnioeuropejskie państwa Unii, a także zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego wynikające ze skierowania wszystkich przepływów gazu z Niemiec na zachód Europy.

Również pod koniec listopada wiceszef KE ds. unii energetycznej Marosz Szefczovicz zapowiedział że Nord Stream 2 nie będzie finansowany ze środków UE, ponieważ nie zapewni on dostępu do nowych źródeł gazu dla Unii, a ich dywersyfikacja jest kluczowa dla “28”. Do blokowania realizacji Nord Streamu 2 Unia mogłaby wykorzystać trzeci pakiet energetyczny, który zakłada, że jedna firma nie może być jednocześnie wytwórcą surowca, właścicielem infrastruktury przesyłowej i jej operatorem. Ponadto KE mogłaby na tej podstawie wymusić dostęp do nowego gazociągu stron trzecich (third-party access – TPA).

Źródło: EurActiv.pl


Powiązane artykuły

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Kotły gazowe w Czystym Powietrzu, ale tylko dla spóźnialskich

Od 15 lipca NFOŚiGW będzie przyjmował wnioski na dofinansowanie zakupu kotłów gazowych. Z pomocy będą mogły skorzystać tylko osoby, które...

Udostępnij:

Facebook X X X