AlertAtomEnergetykaOZE

Francja gra z Niemcami twardo o atom

Siedziba Komisji Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Formalne zatwierdzenie unijnej dyrektywy w sprawie energii odnawialnej (RED II) zostało przełożone po sprzeciwie wyrażonym w ostatniej chwili przez Francję, która chce dalszych „gwarancji” na niskoemisyjny wodór pochodzący z energii jądrowej i ściera się w tej sprawie z Niemcami.

Warto przypomnieć, że głównym celem dyrektywy RED II jest przyspieszenie rozwoju sektora energetyki odnawialnej i ograniczenie emisji gazów cieplarnianych w Unii Europejskiej. Dyrektywa ta wprowadza wymagania dotyczące zwiększenia udziału energii ze źródeł odnawialnych w całkowitej produkcji energii, a także wprowadza wymagania dotyczące zwiększenia udziału paliw alternatywnych w łącznym zużyciu paliw.

Jeden z unijnych dyplomatów oskarżył Paryż o „twardą grę”. Francja domaga się, aby tzw. “czerwony” wodór, który jest uzyskiwany przy produkcji energii atomowej, został zaklasyfikowany przez UE jako “zielony”, czyli uzyskiwany ze źródeł odnawialnych. Pomysł skrytykowały Niemcy, nie poparła go także Hiszpania.

Jednak w całym procesie negocjacyjnym Paryż może zyskać sojuszników. Kraje takie jak Czechy, Słowacja i Bułgaria mogą nie poprzeć poprzeć ostatecznego tekstu kompromisowego uzgodnionego 30 marca w rozmowach trójstronnych z udziałem Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego.

Niestety upór Francji będzie miał swoje konsekwencje. Odroczenie porozumienia w sprawie unijnej dyrektywy w sprawie energii odnawialnej ma konsekwencje dla innego aktu prawnego dotyczącego zielonych paliw lotniczych, zwanego ReFuelEU. Państwa członkowskie, w tym Niemcy, jasno dały do zrozumienia, że ich poparcie dla  dyrektywy zależy od uchwalenia ustawy o odnawialnych źródłach energii.

Trwający konflikt między Francją a Niemcami, tym razem dotyczący roli energii jądrowej w dyrektywie w sprawie energii odnawialnej, torpeduje wprowadzenie zrównoważonego paliwa lotniczego w UE.

Jeśli zostanie znalezione rozwiązanie impasu związanego z odnawialnymi źródłami energii, plik zrównoważonego paliwa do silników odrzutowych prawdopodobnie również zostanie przyjęty. Szwedzka prezydencja twierdzi, że rozmowy trwają, ale nie wiadomo jeszcze, jak posunie się naprzód w próbach uchwalenia ustawy.

Euractiv / Jacek Perzyński

Jest porozumienie. Nowe przepisy mają przyspieszyć rozwój OZE w Europie


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom w opałach. Rosja wszczęła postępowanie antymonopolowe

Rosyjski organ antymonopolowy wszczął postępowanie przeciwko Gazpromowi, w związku ze spadkiem wolumenu i ceny benzyny sprzedawanej na giełdzie w Sankt...
Warszawa, 25.07.2025. Premier Donald Tusk podczas posiedzenia rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie, 25 bm. Rząd zajmie się m.in. przygotowanymi przez Ministerstwo Obrony Narodowej Strategią Bezpieczeństwa Narodowego Polski oraz projektem uchwały ws. upoważnienia MON do złożenia deklaracji dot. zaangażowania Polski w działania w celu pozyskania pomocy finansowej w ramach unijnego instrumentu „Security Action for Europe (SAFE)”. (amb) PAP/Leszek Szymański

Premier o małym atomie: Decyzja w lecie

– Liczę na to, że jeszcze tego lata rząd podejmie kierunkową decyzję dotyczącą średnich modułowych reaktorów jądrowych – powiedział w...
Elektrownia jądrowa w Flamanville. Źródło: EDF

Francja jednak nie porzuci atomu. Nowe reaktory do 2038 roku

Firma energetyczna EDF i francuski rząd osiągnęły pod koniec czerwca porozumienie, dotyczące planu finansowania programu odbudowy energetyki jądrowej. Projekt przewiduje...

Udostępnij:

Facebook X X X