Unijne cła na import stali zagrażają europejskim producentom turbin wiatrowych

18 stycznia 2019, 11:30 Alert

W czwartek Komisja Europejska ogłosiła, że kraje Unii poparły w głosowaniu jej plan zmian w ograniczeniach importu stali, który zakłada wzrost limitów importowych. Jednak w ocenie stowarzyszenia WindEurope wzrost ten jest zbyt niski i zagraża konkurencyjności producentów turbin wiatrowych.

Fot. BiznesAlert

UE wprowadziła w lipcu 2018 r ograniczenia w imporcie stali do Wspólnoty w odpowiedzi na podobne środki przyjęte przez administrację Trumpa w marcu 2018 r. Wówczas import 23 grupy towarowych produktów ze stali, został objęty 25 proc. cłem. Jednocześnie KE ustaliła limit, do którego produkty te nie będą obciążone cłem – na poziomie średniego importu z trzech ostatnich lat.

Teraz KE zaproponowała podwyższenie tego limitu o 5 proc. Limity mają obowiązywać w okresach 3-miesięcznych, aby nie dochodziło do gromadzenia się zapasów, mogą być również zwiększane o 5 proc co roku do 2021 r. O ile, ze zrozumiałych względów, pozytywnie decyzję KE przyjęli europejscy producenci stali, to rozczarowania nie kryją odbiorcy stali, a wśród nich między innymi branża energetyki wiatrowej.

Jak mówi Giles Dickson, dyrektor generalny europejskiego stowarzyszenia energetyki wiatrowej – WindEurope, wzrost bezcłowego kontyngentu o 5 proc. jest bardzo niski, wobec spodziewanego wzrostu popyt na stal w tym roku, w samej tylko morskiej energetyce wiatrowej o 36 proc. Podkreśla on przy tym, że stal stanowi ponad połowę materiałów wykorzystywanych w produkcji turbin wiatrowych. Według jego szacunków cła na stal spowodują wzrost cen turbin wiatrowych o18 proc., a to spowoduje utratę efektu redukcji kosztów, który udało się branży wypracować w ostatnich latach.

Jak podkreśla dyrektor WindEurope, ta sytuacja sprawia, że wzrosną koszty transformacji energetycznej w Europie, a ponadto obniży się konkurencyjność europejskich producentów turbin wiatrowych wobec ich chińskich konkurentów, którzy zaopatrują się w stal po znacznie niższych cenach.

CIRE.pl