UE powoła konsorcjum dla sprowadzenia gazu z Turkmenistanu

13 maja 2015, 10:28 Alert

(Azernews/Wojciech Jakóbik)

Minister energetyki Azerbejdżanu Natig Alijew poinformował 12 maja, że wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Marosz Szewczowicz przedstawił pomysł powołania konsorcjum firm na rzecz sprowadzenia gazu z Turkmenistanu, przez Azerbejdżan, do Europy.

Turkmeni wyrazili zainteresowanie słaniem do Europy do 30 mld m3 gazu ziemnego rocznie przez Gazociąg Transkaspijski. – Nie wiadomo jednak kto zbuduje gazociąg i jak będzie on finansowany – wskazywał Alijew. Dodał, że z tego powodu Baku, Aszchabad i Bruksela powołały stałą grupę roboczą. Niedługo do wiadomości publicznej mają zostać przekazane informacje na temat jej składu osobowego.

Unia Europejska wyraziła pełne poparcie dla TCP ustami przewodniczącej delegacji UE w Azerbejdżanie Maleny Mard. Bruksela wyraziła nadzieję na kolejne spotkanie w formacie trójstronnym z udziałem Turkmenistanu, Azerbejdżanu i Komisji Europejskiej. W Aszchabadzie odbyło się ostatnio zebranie przedstawicieli tych podmiotów oraz Turcji i niektórych państw europejskich zainteresowanych kaspijskim gazem.

Sekretarz energetyki USA Ernest Moniz zadeklarował, że jego kraj popiera w pełni budowę Gazociągu Transkaspijskiego. – Będzie to alternatywne źródło kaspijskiego gazu dla Europy – podkreślił.

Gazociąg Transkaspijski to projekt zakładający położenie rur po dnie Morza Kaspijskiego dzięki czemu byłoby możliwe słanie gazu z Turkmenistanu i innych państw Azji Centralnej do Azerbejdżanu, a stamtąd planowanymi gazociągami do Europy.