UE wprowadzi przepisy finansowe, by walczyć z greenwashingiem

5 listopada 2019, 10:00 Alert

Ministrowie finansów Unii Europejskiej mają w tym tygodniu przyjąć nowe zasady, które będą wymagać od zarządzających aktywami, ubezpieczycieli i funduszy emerytalnych ujawnienia ryzyka środowiskowego i społecznego w swoich inwestycjach od 2021 roku.

fot. Pixabay

UE walczy z greenwashingiem

Oczekuje się, że zmiany te przyniosą większą jasność wciąż w niewielkim stopniu uregulowanym sektorze odpowiedzialnym za inwestycje i mogą ustanowić globalny standard dla rozwijającej się branży zielonych i świadomych społecznie pożyczek o wartości prawie 100 miliardów. Ustawodawcy UE osiągnęli wstępne porozumienie w sprawie reformy w marcu, ale data jej wdrożenia była powiązana z ostatecznym zatwierdzeniem nowego tekstu legislacyjnego. Ostateczne zielone światło pojawi się w piątek, gdy ministrowie finansów UE spotkają się w Brukseli.

Zgodnie z nowymi przepisami, firmy finansowe, które twierdzą, że realizują strategię inwestycji ekologicznych lub społecznych, będą musiały szczegółowo opisać wpływ swoich inwestycji, ujawniając takie, które mogłyby zanieczyścić wodę, niszczyć różnorodność biologiczną lub spowodować na przykład duże zwolnienia. Ma to na celu ograniczenie tzw. „greenwashingu”, czyli żerowaniu na klientach ceniących sobie ekologiczność produktów, sprzedając im produkty i usługi stylizowane na przyjazne dla środowiska, chociaż wcale takie nie są.

Reuters/Michał Perzyński

Jakóbik: Greenwashing czy zielony zwrot w Polsce?