Ukraina ma alternatywę dla rosyjskiego paliwa jądrowego

11 sierpnia 2016, 17:45 Alert

(Censor/Piotr Stępiński/Patrycja Rapacka)

Elektrownia jądrowa Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.
Elektrownia jądrowa Zaporoże. Fot. Wikimedia Commons.

Ukraińcy mają alternatywne źródło paliwa jądrowego na wypadek przerwy dostaw z Rosji.

W przypadku wystąpienia sytuacji nadzwyczajnej Ukraina zapewni alternatywne dostawy paliwa do elektrowni jądrowych, o czym poinformował prezes Energoatomu Jurij Nedaszkowskij.

Według niego obecnie ,,w przypadku wystąpienia nagłych okoliczności Ukraina ma zagwarantowaną możliwość alternatywnych dostaw paliwa jądrowego dla zapewnienia pracy wszystkich 13 bloków wyposażonych w reaktory typu WWER-1000”.

– Naszymi kluczowymi sukcesami stała się normalna eksploatacja, w trzecim bloku Południowoukraińskiej Elektrowni Jądrowej, ulepszonego paliwa od Westinghouse oraz niedawana dostawa dla piątego bloku Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, który jest obecnie w pełni wykorzystywany – powiedział Nedaszkowskij.

Jego zdaniem wnioski z realizacji projektu kwalifikacji paliwa jądrowego płyną dla naszych wschodnioeuropejskich oraz pozostałych kolegów, którzy eksploatują bloki energetyczne z reaktorami rosyjskiego typu WWER oraz zamierzają także zdywersyfikować dostawy paliwa.

Według ukraińskiego ministra energetyki oraz przemysłu węglowego Ihora Nasałyka blisko 95 procent wykorzystywanego nad Dnieprem paliwa jądrowego pochodzi od rosyjskiej spółki TVEL.

W ramach dywersyfikacji źródeł dostaw paliwa jądrowego dla swoich elektrowni Ukraina zamierza w 2016 roku kupić od Westinghouse blisko 1/3 zużywanego paliwa, podczas gdy rok wcześniej było ono niemal w całości dostarczane z Rosji.

W marcu 2015 roku Południowoukraińska Elektrownia Jądrowa sukcesem zakończyła wykorzystanie paliwa TBC-WR produkcji Westinghouse. Miesiąc później blok został podłączony do ukraińskiej sieci energetycznej.

Przypomnijmy również, że na początku sierpniu Nasałyk informował o tym, że Kijów osiągnął porozumienie z Westinghouse w sprawie budowy fabryki paliwa jądrowego nad Dnieprem.

Amerykańsko-japoński Westinghouse funkcjonuje na rynku ukraińskim od 1994 roku. W skali światowej posiada jedną z najwyższych pozycji w zakresie najbardziej zróżnicowanej dostawy technologii jądrowej. Amerykańska spółka przyczyniła się do zwiększenia dywersyfikacji dostaw paliw i technologii, rozwoju dobrych praktyk oraz innowacyjnych technologii dla energetyki jądrowej. W grudnia 2014 roku, Westinghouse oraz National Nuclear Energy Generating Company (NNEGC Energoatom) porozumieli się odnośnie zwiększenia dostaw paliwa jądrowego na Ukrainę.

Westinghouse jest głównym rywalem rosyjskiego Rosatomu nie tylko na rynku energetycznym na Ukrainie, ale też na świecie. Obecnie Rosatom posiada 17-procentowy udział w dostawach paliwa jądrowego na rynku światowym. Zapewnia on dostawy surowca do 78 reaktorów na terenie Rosji oraz 14 poza granicami kraju, za pośrednictwem spółki TVEL. Obecnie rosyjski podmiot realizuje projekty w Finlandii, Bułgarii, na Węgrzech, Słowacji, w Czechach, na Ukrainie, w Armenii oraz w Chinach. Uważa się, że rynek paliwa jądrowego jest jednym z najbardziej konkurencyjnych rynków energetyki.