AlertBezpieczeństwoEnergetykaGaz.

Ukraińcy apelują do Unii o ochronę magazynów gazu przed atakami Rosji

Ukrtransgaz

Magazyn gazu na Ukrainie. (fot. Ukrtransgaz)

Szef ukraińskiego Naftogazu apeluje do Unii Europejskiej ochronę magazynów gazu na Ukrainie służących także Europejczykom przed atakami Rosji.

Oleksij Czernyszow stojący na czele Naftogazu wezwał Unię do ochrony magazynów gazu, gazociągów przesyłowych oraz ośrodków wydobycia na Ukrainie ze względu na ich znaczenie dla Europy z którą są połączone na jednym rynku gazu.

Czernyszow podkreślił, że ataki na magazyny gazu na Ukrainie nie zaszkodziły zapasom ze względu na to, że znajdują się kilka kilometrów pod ziemią. Nie ma zagrożenia technicznego.

Jednakże prezes Naftogazu prosi o więcej pomocy na rzecz obrony przeciwlotniczej oprócz nowego wsparcia USA, które zaczęło już docierać nad Dniepr. Zapewnia, że klienci europejscy są nadal zainteresowani składowaniem gazu na Ukrainie. Skorzystało z tej możliwości między innymi polskie PGNiG.

Prezes Naftogazu przekonuje, że Ukraina zamierza podtrzymać techniczną możliwość dostaw gazu z Rosji do Europy i dopłaca do obsługi przesyłu, bo „Gazprom nie płaci za tranzyt w całości praktycznie od początku inwazji”. Jednakże jego zdaniem Europa poradzi sobie bez dostaw gazu rosyjskiego przez Ukrainę, kiedy skończy się umowa przesyłowa Naftogaz-Gazprom z końcem 2024 roku.

– Czy dostawa trzech procent zużycia rynku europejskiego zmieni sytuację? Nie sądzę, aby było to możliwe, czy to pod względem cen czy wolumenu – powiedział cytowany przez Financial Times.

Financial Times / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Jeśli Rosja zgasi Ukrainie światło, Europa i Polska poczują znów kryzys energetyczny (ANALIZA)


Powiązane artykuły

AI

Bitwa o AI. Zadecydują cena prądu i emisje

Rosnące zapotrzebowanie na moc obliczeniową dla AI grozi wzrostem emisji CO2. Niemieccy urzędnicy obawiają się, że centra danych mogą przenosić...
Niemcy, sieć elektroenergetyczna. Źródło: Freepik

Fala upałów i awarie. U Niemców coraz częściej gaśnie światło

Lokalne blackouty stają się tego lata plagą niemieckiej prowincji. Powodem przerw w dostawach prądu są najczęściej awarie kabli i mniejszych...
Minister Klimatu i Środowiska Paulina Hennig-Kloska podczas konferencji prasowej Urzędem Miasta Bydgoszczy, 4 bm. Konferencja dot. wsparcia finansowego na działania związane z rekultywacją wielkoobszarowych terenów poprzemysłowych i adaptacją do zmian klimatu, a także rządowego wsparcia dla terenów po dawnym Zachemie. (jm) PAP/Tytus Żmijewski

Inwestycje w wielkoskalowe OZE mniejsze niż zakłada ministerstwo klimatu

Inwestycje w duże farmy fotowoltaiczne istotnie zwolniły. Moc nowych instalacji, którym koncesje wydał w półroczu 2025 roku Urząd Regulacji Energetyki...

Udostępnij:

Facebook X X X