Ukraina ostrzega, że bez obrony przeciwlotniczej będzie skazana na blackout zimą

14 czerwca 2024, 10:30 Alert

Minister energetyki Ukrainy poinformował, że kraj czeka blackout jeśli infrastruktura energetyczna zniszczona przez Rosjan nie zostanie naprawiona. W celu przeprowadzenia napraw potrzebuje więcej systemów obrony przeciwlotnicznej do ochrony przed rosyjskimi atakami.

System Patriot. Fot. Wikipedia
System Patriot. Fot. Wikipedia

Neftegaz przywołuje słowa Germana Galuszczenko, ukraińskiego ministra energetyki, który powiedział, że jego kraj w obecnym stanie nie będzie mógł wyprodukować dostatecznie dużo energii elektrycznej, by sprostać zimowym potrzebom.

80 procent ukraińskich elektrociepłowni i jedna trzecia elektrowni wodnych uległa uszkodzeniu. Galuszczenko zwraca uwagę, że bez zorganizowanej obrony Ukraina nie będzie mogła dokonać niezbędnych napraw. W tym celu potrzebuje pozyskać dodatkowe systemy obrony powietrznej, według wyliczeń ministra od siedmiu do dziewięciu amerykańskich Patriotów. Według oceny polityka Ukraina nie będzie mogła pokryć niedoborów importem energii.

Od maja ukraiński rząd wprowadza ograniczenia dla obiektów przemysłowych i apeluje do obywateli o niewłączanie urządzeń energochłonnych w godzinach szczytu. Następnie wprowadzono harmonogram przerw w dostawie energii dla gospodarstw domowych.

Rosjanie od początku inwazji w lutym 2022 roku atakują budynki cywilne i infrastrukturę Ukrainy, również tę energetyczną. Doprowadziło to do blackoutów w zimie 2022-2023 roku. Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, apeluje do Zachodu o amunicje i nowe systemy obrony powietrznej.

12 czerwca 2024 roku New York Times doniósł o decyzji USA dotyczącej relokowania Patriota z Polski na Ukrainę. System chronił wojska USA i będzie zastąpiony innym, aby zapewnić ciągłość ochrony.

Neftegaz / New York Times / Marcin Karwowski

Baca-Pogorzelska: Energetyka rozproszona i „orkoodporne” wiatraki są lekiem na energetyczne zło na Ukrainie