Ukraina chce zmienić strategię energetyczną i zwiększyć zakupy LNG

2 września 2019, 15:30 Alert
ukraina
fot. Wikipedia/CC

Nowy minister energetyki i ochrony środowiska Ukrainy Ołeksij Orżeł stwierdził, że jednym z jego pierwszych zadań w roli szefa resortu będzie zwiększenie dostaw amerykańskiego gazu z kierunku Polski. Jednocześnie zapowiedział rewizję strategii energetycznej Ukrainy.

W ubiegłym tygodniu pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski zapowiedział, że w 2021 roku Polska będzie mogła dostarczać Ukrainie 6 mld m sześc. gazu rocznie. Warunkiem jest jednak zbudowanie ukraińskiego odcinka połączenia gazowego z Polską. Obecnie Polska może przesyłać na Ukrainę jedynie ok. 1,5 mld m sześc. gazu rocznie.

Więcej gazu z USA dla Ukrainy

– Jednym z pierwszych zadań resortu będzie analiza tego jakie działania muszą zostać podjęte po stronie ukraińskiej, aby zapewnić możliwość otrzymania gazu z terminalu LNG w Świnoujściu. Tym samym będzie można zapewnić konkurencję, aby zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy – stwierdził Orżeł podczas konferencji prasowej.

Minister zaznaczył, że Ukraina znalazła zrozumienie dla tej kwestii zarówno wśród partnerów amerykańskich, jak i polskich. W ubiegłym tygodniu podczas wizyty sekretarza energii Ricky Perry’ego w Warszawie, Polska, Ukraina i Stany Zjednoczone podpisały porozumienie o współpracy na rzecz wzmocnienia regionalnego bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego. Głównym celem jest uniezależnienie Ukrainy od dostaw gazu z Rosji.

Porozumienie Polska-USA-Ukraina: Rosja używa gazu do polityki. Odpowiedź to rozwój dostaw LNG

Nowa strategia energetyczna Ukrainy

Nowy minister energetyki zapowiedział również stworzenie nowej strategii bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jego zdaniem obecna polityka nie jest realizowana. Orżeł zwrócił szczególną uwagę na konieczność zwiększenia własnego wydobycia gazu, ponieważ obecny potencjał nie jest w pełni wykorzystywany. Zaznaczył, że poziom wydobycia gazu na Ukrainie wynosi ok. 1,2 procent zasobów, podczas gdy na świecie poziom ten wynosi średnio 4-5 procent. – Powstaną rozwiązania legislacyjne, które pozwolą na zwiększenie wydobycia gazu. Będą reformy rynku. Zapraszamy wszystkich do inwestycji – mówił ukraiński minister, dodając, że już trwają rozmowy z Amerykanami na temat potencjalnych inwestycji. Przypomniał również, że Kijów ponownie uruchomił nowe rundy licencyjne wydobycia paliwa.

RIA Novosti/Interfax/Piotr Stępiński