Dronopad Ukrainy niszczy rafinerie Rosji szybciej niż ona je naprawia

5 kwietnia 2024, 16:00 Alert

Sankcje USA utrudnią odbudowę zniszczonych instalacji w rafineriach Rosji dotkniętych atakami dronów Ukrainy. Dronopad niszczy te obiekty szybciej niż remontują je Rosjanie.

Pożar w Rafinerii Afipsky. Fot. Topcor.ru.
Pożar w Rafinerii Afipsky. Fot. Topcor.ru.

Reuters ustalił, że Rafineria Norsi należąca do Łukoila utraciła wskutek ataku drona Ukrainy turbinę. Jednakże jedyna firma zdolna ją wymienić (UOP) jest amerykańska i nie może tego zrobić przez sankcje za inwazję na Ukrainie. Opuściła Rosję niedługo po rozpoczęciu ataku z lutego 2022 roku. Brakuje także części do wymiany krakera katalitycznego potrzebnego do wytwarzania benzyny. Jej produkcja w Norsi spadła po ataku Ukrainy o 40 procent. To czwarta rafineria w Rosji pod względem produkcji odpowiadająca za 11 procent produkcji benzyny w tym kraju.

– Jeśli fala dronów Ukrainy będzie kontynuowana w tym tempie a obrona powietrzna Rosji się nie poprawi, strona ukraińska będzie w stanie niszczyć przerób rafinerii Rosji szybciej niż firmy rosyjskie będą w stanie go odbudowywać – powiedział Sergiej Wakulenko z Carnegie Endowment.

Tymczasem amerykański UOP, ale także szwedzki ABB, które odpowiadały za lwią część sprzętu wykorzystywanego w rafineriach rosyjskich nie zamierzają pomóc w odbudowie rafinerii Rosji, bo wycofały się stamtąd po inwazji na Ukrainie.

Reuters / Wojciech Jakóbik

Czy dronopad Ukrainy prognozuje kryzys paliwowy w Rosji? Spięcie