Ceny gazu nie mają wpływu na wysokość ukraińskiej taryfy przesyłowej

23 kwietnia 2020, 15:15 Alert

Pomimo spadków cen gazu na rynkach, przychody operatora ukraińskich sieci przesyłowych nie są zagrożone – powiedział Jurij Witrenko, dyrektor wykonawczy Naftogazu.

fot. Naftogaz
fot. Naftogaz

Wysokość taryfy nie ulega zmianie

Spadek cen gazu w Europie nie ma wpływu na przychody Ukrainy. – Dzieję się tak dzięki porozumieniu zawartemu z rosyjskim Gazpromem w grudniu ubiegłego roku, które obejmuje stałą taryfę tranzytową, bez względu na cenę przesyłanego surowca – powiedział Witrenko.

W poprzedniej dziesięcioletniej umowie gazowej pomiędzy Gazpromem a Naftogazem, która obowiązywała od 2009 roku roku, opłata tranzytowa, pobierana przez Ukrainę, była częściowo zależna od ceny gazu.

Witrenko powiedział, że Ukraina odnosi korzyści z tej sytuacji, ponieważ cena gazu technicznego, której używa do tranzytu rosyjskiego gazu pozostaje na niskim poziomie.Według oficjalnych danych, Gazprom sprzedał Ukrainie około 2,7 mld m sześc. gazu technicznego, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania systemu przesyłowego.

Witrenko dodał, że niższe ceny gazu w Europie oznaczają, iż zysk Gazpromu spadł, ponieważ przychody ze sprzedaży gazu były mniejsze, przy jednoczesnym utrzymaniu kosztów tranzytu.

Nowa umowa ze stratą Gazpromu

Zgodnie z warunkami umowy Naftogazu i Gazpromu z 30 grudnia 2019 roku, rosyjska spółka zgodziła się na tranzyt 65 mld m sześc. gazu przez Ukrainę w 2020 roku i 40 mld m sześc. rocznie w latach 2021-2024.

Umowa zawiera klauzulę typu „ship or pay”, która oznacza, że ​​Gazprom płaci za tranzyt na zasadzie zryczałtowanej –  średni dobowy przesył gazu powinien wynosić 178 mln m sześc.

Gazprom zapłacił 175 mln dolarów za tranzyt w styczniu, i w formie przedpłaty, 164 mln dolarów za tranzyt w lutym.

Z powyższych danych można wywnioskować, że średni dzienny koszt przesyłu wynosi 5,65 miliona dolarów, co oznacza, że ​​Gazprom będzie musiał zapłacić około 2,1 miliarda dolarów w 2020 roku, bez względu na to, czy prześle założone wolumeny gazu.

Dotychczas wolumen tranzytu Gazpromu przez Ukrainę był niższy niż średnia 178 mln m sześc. dziennie. Powodem był niski popyt i zmiana pierwotnych punktów dostawy (np. przeniesienie na gazociąg Nord Stream, TurkStream lub Gazociąg Jamalski)

Ukraiński operator sieci gazowej OGTSUA na początku kwietnia poinformował, że ​​średnie rosyjskie dostawy gazu przez Ukrainę wynosiły około 150 mln m sześc.

Naftogaz/OGTSUA/S&P/Mariusz Marszałkowski

Operator gazociągów na Ukrainie: Wierzymy, że Nord Stream 2 nie powstanie (ROZMOWA)