Ukraina jest gotowa do sądowej batalii z Gazpromem

14 marca 2016, 13:00 Alert

(Ukrainskie Nowiny/Piotr Stępiński/Wojciech Jakóbik)

Przedstawiciel Ukraińskiej Komisji Antymonopolowej (AMKU) podkreśli, że do dzisiaj Gazprom nie ustosunkował się do nałożonej kary w wysokości 86 mld hrywien kary. Jak sugeruje przedstawiciel ukraińskiego urzędu, Jurij Terentew, Gazprom będzie prawdopodobnie na drodze sądowej odwoływać się od tej decyzji. 

– 22 stycznia br., komisja orzekła, że Gazprom wykorzystywał pozycję monopolisty na rynku tranzytu gazu poprzez ukraiński GTS. Spółka miała dwa miesiące na ustosunkowanie się do zapadniętej decyzji.Termin jeszcze nie upłynął ale oczywiście spodziewamy się, że najprawdopodobniej Gazprom zaskarży do sądu podjętą decyzję. Jesteśmy do tego przygotowani – powiedział Terentew.

Ukraińska komisja antymonopolowa prowadząca śledztwo w sprawie nadużyć rosyjskiego Gazpromu na rynku ukraińskim, zdecydowała o zasądzeniu kary w wysokości 85 mld hrywien za nadużywanie dominującej pozycji w tranzycie gazu ziemnego przez terytorium Ukrainy.

O sprawie w 22 stycznia informował na Facebooku wspomniany Jurij Terentiew.  – Stwierdziliśmy nadużycie dominującej pozycji w tranzycie przez główne gazociągi na Ukrainie, którą stosował Gazprom. Suma kary wynosi 85 mld hrywien – napisał. To 14,5 mld zł lub 3,5 mld dolarów według kursu z 22 stycznia.Śledztwo Komisji Antymonopolowej wykazało, że rosyjski Gazprom utrzymywał na rynku ukraińskim monopol w latach 2009-2015 i w tym czasie stale naruszał warunki kontraktu z Naftogazem.

– Ta kara jest ogromnym zaskoczeniem. Gazprom nie był zaangażowany w żadne biznesowe aktywności na terytorium Ukrainy odkąd rosyjski gaz jest przekazywany do Naftogazu przez zachodnią granicę – komentowała spółka w komunikacie. – Z tego względu decyzja AMCU powinna być postrzegana jako próba wywarcia nacisku na rosyjski koncern. Gazprom będzie bronił swoich praw oraz interesów wszystkimi możliwymi środkami prawnymi.