Ukraina otrzymuje miesięcznie 100 mln dolarów za tranzyt rosyjskiego gazu

15 maja 2015, 14:11 Alert

(TASS/Piotr Stępiński)

Ukraińskie gazociągi.

Jak poinformował wiceminister energetyki oraz przemysłu węglowego Igor Didienko Ukraina co miesiąc otrzymuje 100 mln dolarów za tranzyt rosyjskiego gazu przez swoje terytorium.

Zdaniem członka ukraińskiego rządu obecnie wartość import gazu z Rosji i przez państwa Unii Europejskiej jest porównywalna, różnica wynosi ,,dosłownie jeden, dwa dolary”.

Według danych Uktransgazu, w zeszłym roku tranzyt rosyjskiego gazu przez terytorium Ukrainy dla państw UE oraz Wspólnoty Niepodległych Państw w porównaniu z 2013 rokiem spadł o 28 procent do poziomu 62,2 mld m3.

Wcześniej minister energetyki oraz przemysłu węglowego Wołodymyr Demczyszyn stwierdził, że w pierwszym kwartale bieżącego roku taryfa za tranzyt rosyjskiego gazu do UE wyniosła 2,88 dolarów za 1 tys. m3/km.

Zdaniem Demczyszyna racjonalnym wydaje się ,,dwukrotne podwyższenie taryfy” przy czym oczekuje on porozumienia z Rosją w sprawie zwiększenia tranzytu o 30 procent.

Według danych Państwowej Służby Statystycznej w 2014 roku Ukraina importowała z Rosji oraz Europy 19,5 mld m3 gazu ziemnego o wartości 5,7 mld dolarów przy czym z UE pochodziło ponad 5 mld m3 o wartości 1,8 mld dolarów. Natomiast z Rosji 14,5 mld m3 o wartości 3,9 mld dolarów.