AlertEnergetykaEnergia elektryczna

Handel energią między Ukrainą a Europą ruszy od końca czerwca

Flaga Ukrainy. Fot. Wikipedia/CC.

Flaga Ukrainy. Fot. Wikipedia/CC.

Stowarzyszenie operatorów sieci elektroenergetycznych w Europie ENTSO-E poinformowało, że 30 czerwca ruszy handel energią elektryczną między Unią Europejską a Ukrainą. To także potencjalna szansa dla Polski.

To konsekwencja kryzysowej synchronizacji sieci elektroenergetycznej tego kraju z systemem kontynentalnym. –  Jest to kolejny krok w kierunku zintegrowania systemów energetycznych tych dwóch krajów z Europą i ma teraz szczególne znaczenie po uzyskaniu przez nie statusu kraju kandydującego do UE – oświadczyła komisarz ds. energii Kadri Simson.

– Stopniowy wzrost handlu energią elektryczną jest szczególnie ważny w kontekście utrzymującej się agresji Rosji wobec Ukrainy. Wzrost ten umożliwi Ukrainie uzyskiwanie dochodów służących wsparciu jej systemu energetycznego w obliczu zmniejszenia dochodu krajowego tego państwa w wyniku ataków Rosji. Jednocześnie UE uzyska dostęp do dodatkowej przystępnej cenowo energii elektrycznej w okresie, gdy ceny są wyjątkowo wysokie – powiedziała komisarz Simson. – Jestem wdzięczna ENTSO-E, operatorom systemów przesyłowych z krajów sąsiadujących oraz Sekretariatowi Wspólnoty Energetycznej za ich zaangażowanie we wspieranie Ukrainy i chcę wyrazić uznanie dla Ukrenergo za szybkie spełnienie warunków wstępnych niezbędnych do rozpoczęcia wymiany handlowej.

Ukraina dokonała kryzysowej synchronizacji sieci elektroenergetycznej z systemem kontynentalnym po ataku Rosji. Jej elektroenergetyka pracuje w częstotliwości 50 Hz synchronicznie z resztą kontynentu, a tym samym została odłączona od posowieckiego systemu BRELL. Polska wyraziła zainteresowanie dostawami energii z tego kierunku dzięki udrożnieniu połączenia 400 Kv na granicy obu krajów. ENTSO-E zastrzega, że pełny rozwój wymiany transgranicznej będzie możliwy przy zachowaniu stabilności systemu nad Dnieprem zagrożonego obecnie przez działania wojenne Rosjan.

Pierwsze dostawy z Ukrainy osiągną potencjalną moc 100 MW dzięki połączeniu z Rumunią. Firmy będą mogły rezerwować dostęp do tej przepustowości.

Komisja Europejska/Wojciech Jakóbik

Ukraina i Mołdawia próbnie połączyły się z europejskim systemem elektroenergetycznym


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X