Ukraińcy zaatakowali największa rafinerię na południu Rosji

22 czerwca 2022, 13:00 Alert

Ukraińskie wojsko uderzyło za pomocą dronów-kamikadze w największa rafinerię na południu Rosji. Chodzi o Rafinerię Nowoszachtyńską, zlokalizowaną w obwodzie rostowskim. Według gubernatora regionu, praca rafinerii została wstrzymana. Pożar miał zostać już ugaszony. 

Do ataku co najmniej dwóch dronów doszło chwilę po godzinie 9.00 rano czasu moskiewskiego. Celem ataku stały się instalacje przerobu ropy. Według lokalnego ministerstwa ds. sytuacji nadzwyczajnej nie ma ofiar. Pożar został ugaszony około godz. 10.50 lokalnego czasu. Powierzchnia pożaru wynosiła około 50 metrów kwadratowych a w samej akcji gaśniczej brało udział 14 jednostek sprzętu.

TASS, powołując się na źródło w lokalnych instytucjach, donosi, że nad terenem rafinerii przeleciały dwa ukraińskie drony. Według nich na obiekt spadł jeden bezzałogowy statek powietrzny, po czym wybuchł pożar. – Uderzył w konstrukcję zakładu, po czym doszło do wybuchu i pożaru – podało źródło TASS.

Rafineria Nowoszachtińska jest największym dostawcą produktów naftowych na południu Rosji. Jest to również jedyna działająca rafineria ropy naftowej w obwodzie rostowskim. Zakład specjalizuje się w produkcji oleju opałowego, oleju napędowego i benzyny. Rafineria znajduje się 10 km od granicy z Ukrainą.

Na nagraniu krążącym w rosyjskim Internecie widać moment ataku drona na rafinerię. To już kolejny ukraiński atak na rosyjską infrastrukturę energetyczną. Wcześniej doszło do ostrzału bazy paliwowej w Briańsku, a przed kilkoma dniami zaatakowane zostały trzy platformy naftowe na Morzu Czarnym.

Kommiersant/TASS/Mariusz Marszałkowski

Platformy na Morzu Czarnym zaatakowane przez Ukraińców nadal płoną