Ukraińcy zatrzymali szpiega, który miał zarządzać siecią energetyczną w Mariupolu

21 czerwca 2022, 16:00 Alert

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowały o zatrzymaniach szpiegów rosyjskich. Jednym z nich był pracownik państwowego koncernu energetycznego Ukrenergo, który miał zostać dyrektorem przedsiębiorstwa energetycznego na terenie samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej.

Flaga Ukrainy. Źródło: freepik
Flaga Ukrainy. Źródło: freepik

SBU zatrzymała rosyjskiego agenta, który ujawnił pozycje Sił Zbrojnych w Bachmucie i zatrzymały jednego z zarządców państwowego koncernu energetycznego Ukrenergo za współpracę z wrogiem. W wyniku działań śledczych i operacyjnych Służba Bezpieczeństwa udokumentowała przestępczą działalność szefa jednego z regionalnych oddziałów Ukrenergo. Dobrowolnie zgodził się on na współpracę z wrogiem i objął stanowisko szefa operatora sieci przesyłowych w samozwańczej Donieckiej Republice Ludowej.

Ponadto w regionie Doniecka funkcjonariusze kontrwywiadu SBU zatrzymali agenta rosyjskiego, który zbierał informacje na temat pozycji artylerii i innych jednostek bojowych Sił Zbrojnych w rejonie Bachmutu. W Kijowie kontrwywiad wojskowy Służby Bezpieczeństwa Ukrainy ustalił lokalizację i zatrzymał bojownika grupy terrorystycznej „Wostok”, który brał czynny udział w zajmowaniu ukraińskich obiektów wojskowych w czasowo okupowanym Doniecku. W rejonie Nikołajewa oficerowie kontrwywiadu wojskowego SBU zlikwidowali kanał sprzedaży broni i amunicji skradzionej w pobliżu południowej linii frontu.

UA.tv/Michał Perzyński