AktualnościEnergetykaGaz. Energetyka gazowaInfrastrukturaOnetWykop

Ukraina utrzyma dostęp do polskich gazociągów. Jest zgoda do 2026 roku

Zawór gazowy. Źródło: freepik

Zawór gazowy. Źródło: freepik

Gaz-System będzie oferował przepustowość ciągłą na kolejny rok gazowy 2025/2026 w kierunku z Polski na Ukrainę. Polski operator uzgodnił z Ukraińcami przedłużenie, które ma im zapewnić ciągłość dostaw gazu ziemnego od 1 października 2025 roku do 30 września 2026 roku.

Gaz-System i Gas TSO of Ukraine (GTSOU), ukraiński operator systemu przesyłowego, uzgodnili przedłużenie oferowanej przepustowości ciągłej dla punktu wyjścia w kierunku Ukrainy (GCP GAZ-SYSTEM/UA TSO) na kolejny Rok Gazowy 2025/2026, tj. od 1 października 2025 roku do 30 września 2026 roku. Obecne warunki techniczne i handlowe funkcjonowania krajowej sieci przesyłowej umożliwiają pomoc Ukrainie w  zapewnieniu ciągłych dostaw gazu ziemnego – czytamy w komunikacie Gaz-Systemu.

Gaz z Polski na Ukrainę

Polski operator podaje, że połączenie z Ukrainą pozwala na zaoferowanie przepustowości w kierunku Ukrainy do 2,2 mld m sześc./rok (6 mln m sześc./doba). Zdolności przesyłowe niezakontraktowane w ramach wcześniej oferowanych produktów będą udostępniane w punkcie GCP GAZ-SYSTEM/UA zgodnie z aktualnymi możliwościami przesyłowymi jako przepustowość ciągła w produktach rocznych, kwartalnych, miesięcznych, dobowych oraz śróddziennych do końca roku gazowego 2025/2026. Aukcja roczna odbędzie się 7 lipca 2025 roku.

– Utrzymanie przepustowości ciągłej na połączeniu z Ukrainą możliwe jest dzięki bardzo dobrze rozbudowanej infrastrukturze, a także stabilności operacyjnej naszego systemu. Nieustannie podejmujemy wysiłki mające na celu wsparcie krajów sąsiadujących z Polską w dywersyfikacji dostaw gazu z wykorzystaniem polskiej sieci przesyłowej, zwiększając tym samym bezpieczeństwo energetyczne w regionie – skomentował Sławomir Hinc, prezes Gaz-Systemu.

W ostatnich latach Gaz-System inwestuje w rozbudowę polskiego systemu przesyłu gazu. Polska posiada transgraniczne połączenia z Danią, Niemcami, Czechami, Słowacją, Ukrainą i Litwą. Od 2015 roku ma również dostęp do światowego rynku LNG poprzez Terminal LNG w Świnoujściu.

Gaz-System / Jędrzej Stachura


Powiązane artykuły

Prezes KGHM Andrzej Szydło i Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych. Fot. KGHM

KGHM o podatku miedziowym: To miliardy złotych dla polskiego przemysłu

KGHM komentuje zapowiedź ministerstwa finansów o obniżce opodatkowania wydobycia miedzi w latach 2026-2028. Według sygnałów płynących z gabinetów, projekt ustawy,...

Niemieckie Wilhelmshaven ma drugą bramę na gaz spoza Rosji

W dniu 26 maja w niemieckim Wilhelmshaven prace i dostawy do sieci gazowej wszczął drugi statek przeładowujący LNG „Excelsior”. Operator...

Kanclerz Niemiec kosi ceny energii

Friedrich Merz zapowiada, że przedstawi program, który ma obejmować obniżkę cen energii elektrycznej dla mieszkańców Niemiec. Zmiany mają obejmować obniżenie...

Udostępnij:

Facebook X X X