Ukraina wznawia dostawy gazu przez Węgry, a przez Polskę nie. Czy gazociąg Polska-Ukraina ma sens?

9 października 2015, 09:58 Alert

(Interfax/Wojciech Jakóbik)

Dnia 3 października Ukraina wznowiła odbiór gazu przez rewers na granicy z Węgrami – podał Ukrtransgaz w dzisiejszym komunikacie.

Codziennie z Węgier na Ukrainę dociera 500 tysięcy m3 gazu ziemnego – informuje spółka. Od początku tygodnia zaimportowano z tego kierunku 2,5 mln m3, od początku roku – 400 mln m3. Dostawy przez Słowację wynosiły 7 paździerknika 9,6 mln m3 dziennie. Jest to główny kierunek importu gazu na Ukrainę z Unii Europejskiej, czyli niezależnie od rosyjskiego Gazpromu, od którego Ukraińcy nadal nie kupują gazu, pomimo porozumienia osiągniętego pod koniec września.

Pomimo zabiegów o budowę nowego gazociągu Polska-Ukraina, Kijów nie zdecydował się na wznowienie importu przez istniejący już rewers na granicy polskiej. Budzi to niepokój o rentowność nowego połączenia.

17 grudnia 2014 roku Uktransgaz oraz Gaz-System SA, podpisały umowę w sprawie współpracy dotyczącej przygotowania studium wykonywalności projektu konsolidacji polskiego oraz ukraińskiego systemu gazowego. Dokument przewidywał nie tylko integrację systemów gazowych obu państw w celu zwiększenia wielkości importowanego gazu na Ukrainę z Europy przez Polskę a także zabezpieczenia dostaw europejskiego surowca dla ukraińskich magazynów oraz jego dalszych dostaw dla konsumentów w Unii Europejskiej.

Na terytorium Ukrainy głównym wariantem jest poszerzenie budowy interkonektora gazowego Drozdowicze-Blicze-Wolica o długości 110 km i przepustowości 8 mld m3 rocznie w kierunku Ukraina-Polska. Szacowany koszt budowy wspomnianej magistrali wynosi 245 mln dolarów.

W kwietniu Gaz-System podpisał umowę z Ukrtransgazem o współpracy w ramach planowanej już wcześniej modernizacji połączenia gazowego w Drozdowiczach i budowy gazociągu Hermanowice-Strachocina, który umożliwi zwiększenie dostępnych dla Ukraińców mocy przesyłowych na rewersie. Jest to element realizacji projektu Korytarza Północ-Południe. Projekt ma dofinansowanie Unii Europejskiej.

Ukraińcy starają się o podobne środki dla swojego odcinka połączenia. Więcej o Gazociągu Polska-Ukraina w analizie BiznesAlert.pl.