Ukraińcy liczą na utrzymanie tranzytu rosyjskiego gazu przez ich kraj

19 maja 2015, 14:04 Alert
Rury

(Interfax/Neftegaz/Wojciech Jakóbik)

Ukraiński Ukrtransgaz wyraził nadzieję, że Rosja utrzyma obecny poziom tranzytu gazu przez terytorium Ukrainy.

Na początku 2015 roku średni poziom tranzytu wyniósł 105 mln m3 dziennie. Obecnie wynosi 160-170 mln m3. Zdaniem Dyrektora Ukrtransgazu Ihora Prokopiwa trudno ocenić jaka będzie polityka Gazpromu w tym zakresie w przyszłości. Rosyjska firma zapowiedziała, że do 2019 roku całkowicie zrezygnuje z tranzytu przez Ukrainę.

Przepustowość ukraińskiego systemu przesyłu gazu wynosi 288 mld m3 na wejściu i 178,5 mld m3 na wyjściu, z czego 142,5 mld m3 trafia na rynek europejski a 3,5 mld do Mołdawii – podaje Ukrtransgaz.

Gazprom zwiększył tranzyt przez Ukrainę w tym samym okresie, w którym Ukraińcy zwiększyli zamówienia na dostawy gazu dla Naftogazu. Zwiększenie wynikało ze spadku ceny ropy naftowej, od której uzależniona jest oferta rosyjskiej firmy, która jest obecnie bardziej atrakcyjna cenowo w stosunku do dostaw z kierunku zachodniego.

Ukraińska firma rozpoczęła modernizację i naprawy w systemie przesyłowy gazu w drugim kwartale tego roku. Chodzi o prace na głównym gazociągu tranzytowym Urengoj-Użhorod-Pomary oraz stacjach kompresorowych Stawiszcze, Bar i Bogorodczany. Inwestycje w tym zakresie są kosztowne. Ukraińcy szukają inwestora na Zachodzie, ale na razie brakuje ofert. Naprawy nie spowodują przerw w dostawach przez tę infrastrukturę.