EnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Polska złożyła wniosek do KE w sprawie wsparcia węgla kamiennego

Łopata i węgiel. Fot. Freepik.

Łopata i węgiel. Fot. Freepik.

Polska złożyła wniosek do Komisji Europejskiej w sprawie zaktualizowania zgłoszenia dotyczącej pomocy publicznej związanej z redukcją zdolności produkcyjnych kopalni węgla kamiennego.

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że 31 października 2024 Polska złożyła do Komisji Europejskiej oficjalny wniosek. Dotyczy on zaktualizowania zgłoszenia w sprawie pomocy publicznej związanej z redukcją zdolności produkcyjnych krajowych kopalni węgla kamiennego.

– Zaktualizowane dokumenty są następstwem intensywnych i konstruktywnych dyskusji, które Polska prowadziła z Komisją Europejską w ciągu ostatnich miesięcy – informuje ministerstwo przemysły.

– Złożenie wniosku do KE to realizacja zapisów umowy społecznej podpisanej w maju 2021 roku dotyczącej górnictwa – czytamy w komunikacie.

Umowa społeczna dotyczy transformacji energetycznej Polski i odejścia od energetyki zasilanej węglem. Jej postanowienia chronią górników, zawierając m.in. mechanizm finansowania spółek sektora górnictwa węgla kamiennego czy gwarancje zatrudnienia.

Ministerstwo przemysłu / Marcin Karwowski

Czarnecka: Umowa społeczna nie zakłada poziomów wydobycia, a utrzymanie kopalń i zatrudnienia


Powiązane artykuły

W piątek koalicja omówi nowy rząd. Możliwe zmiany w energetyce

W piątek premier Donald Tusk ma się spotkać z liderami koalicyjnych ugrupowań i przedstawić im propozycje rekonstrukcji rządu. W kuluarach...
Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom odczuwa sankcje. Rekordowo niski poziom eksportu do Europy

Na skutek sankcji Gazprom odnotował rekordowo niski poziom eksportu do Europy. Obecnie jedynym gazociągiem łączącym Rosję z Europą jest TurkStream....

Orlen ma nową umowę z Naftogazem. Wzmocni bezpieczeństwo Ukrainy

Obie spółki podpisały umowę na dostarczenie do Ukrainy 140 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego. Paliwo pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i...

Udostępnij:

Facebook X X X