AlertŚrodowisko

Unia Europejska chce położyć kres greenwashingowi

Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu

Komisja Europejska. Źródło: Europa.eu

Greenwashing, czyli sprzeczne z prawdą reklamowanie się przez przedsiębiorstwa jako przyjaznych dla środowiska, czy przestrzegających praw człowieka i standardów społecznych, był poważnym problemem w Unii Europejskiej. Bruksela chce, by od 2024 roku duże koncerny musiały ujawniać i certyfikować pełen zakres swoich działań w tym zakresie.

Unia Europejska walczy z greenwashingiem

Unia Europejska uzgodniła nowe zasady dotyczące obowiązków sprawozdawczych dla dużych firm w obszarze zrównoważonego rozwoju. – Ma to na celu położenie kresu zjawisku greenwashingu i stworzenie podstaw dla standardów raportowania zrównoważonego rozwoju na poziomie globalnym – przekazała Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego.

W związku z tym spółki giełdowe i nienotowane na giełdzie, zatrudniające ponad 250 pracowników i o obrotach w wysokości 40 mln euro, muszą ujawniać ryzyka i szanse w obszarze środowiska, kwestii społecznych i ładu korporacyjnego (ESG), a także skutki swoich działań na środowisko w przyszłości. Dane te powinny być niezależnie zweryfikowane i poświadczone.

Firmy spoza UE o rocznych obrotach co najmniej 150 mln euro musiałyby przestrzegać równoważnych przepisów. Zdaniem Rady Unii Europejskiej wyjątki powinny być możliwe dla małych i średnich firm w okresie przejściowym do 2028 roku.

Nowe przepisy mają obowiązywać od 2024 roku i są częścią większego pakietu regulacyjnego Unii Europejskiej w ramach dążenia do neutralności klimatycznej. Porozumienie w sprawie wymogów dotyczących ujawniania informacji ESG musi teraz zostać ratyfikowane przez parlamenty poszczególnych państw członkowskich oraz Parlament Europejski.

Zeit/Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Ulewy i tornada w USA odcięły mieszkańców od energii

W sobotę i niedzielę stan Minnesota doświadczył ulew, które stworzyły ryzyko powodzi. Dodatkowo zarejestrowano tornada, które pozbawiły prawie 50 tysięcy...

Mięso niezgody. Greenpeace zarzuca niemieckim sklepom szkodliwe emisje

Według badań Greenpeace, zakłady mięsne niemieckich sieci Edeka, Kaufland i Rewe emitują rocznie ponad 10 milionów ton CO2, tyle co...

Niemcy z pomocą Australijczyków chcą zostać surowcowym liderem

Niemcy pragną być europejskim liderem w poszukiwaniach surowców dla swojego przemysłu. Uruchomiły fundusz surowcowy, który ma wspierać zmierzające w tym...

Udostępnij:

Facebook X X X