EnergetykaGospodarka

UE dąży do finalizacji umowy o wolnym handlu z Indiami do końca roku

Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen / CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

Komisja Europejska planuje sfinalizować umowę o wolnym handlu z Indiami do końca 2025 roku – ogłosiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Unia Europejska zamierza także wzmocnić współpracę z Indiami w zakresie technologii, obronności i bezpieczeństwa. Zapowiedź ta padła po zakończeniu dwudniowej wizyty komisarzy w Delhi, która była pierwszą w historii wizytą Komisji Europejskiej w Indiach i pierwszym wyjazdem poza Europę od początku kadencji KE w 2021 roku.

Podczas spotkań premier Indii Narendra Modi i przedstawiciele jego rządu rozmawiali z von der Leyen i komisarzami na temat pogłębienia relacji gospodarczych i politycznych. Szefowa KE podkreśliła, że obecna sytuacja międzynarodowa stwarza warunki do przyspieszenia rozmów handlowych i technologicznych między UE a Indiami.

Von der Leyen wskazała trzy kluczowe obszary współpracy: gospodarkę, technologie oraz bezpieczeństwo i obronność.

Handel i gospodarka

Europa jest największym partnerem handlowym Indii – w 2024 roku wymiana handlowa osiągnęła wartość 120 miliardów euro, a w ciągu ostatnich dwóch dekad obroty między UE a Indiami potroiły się. W Indiach działa obecnie 6 tysięcy europejskich przedsiębiorstw, co świadczy o rosnącej współpracy gospodarczej.

Szefowa KE oraz premier Modi podkreślili, że finalizacja rozmów o umowie o wolnym handlu do końca roku jest priorytetem dla obu stron. Von der Leyen zaznaczyła, że wzmocnienie partnerstwa handlowego pomoże budować odporność gospodarczą i zróżnicowane łańcuchy dostaw, zwłaszcza w sektorze półprzewodników.

Technologie i innowacje

Drugim kluczowym obszarem współpracy będą technologie przyszłości, w tym rozwój sieci 6G, komputeryzacja, bioinformatyka oraz sztuczna inteligencja. UE i Indie zamierzają współpracować nad wdrażaniem czystych technologii oraz rozwojem cyfrowych kompetencji społeczeństwa.

Von der Leyen podkreśliła, że współpraca obejmie także wzmocnienie badań i rozwoju w zakresie produkcji półprzewodników oraz bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych. Unia i Indie planują rozszerzyć programy wymiany studentów i wysoko wykwalifikowanych specjalistów, aby rozwijać kompetencje cyfrowe i naukowe.

Bezpieczeństwo i obronność

Trzecim kluczowym obszarem partnerstwa będzie współpraca w zakresie bezpieczeństwa i obronności, zwłaszcza w obszarze ochrony infrastruktury krytycznej, przeciwdziałania cyberatakom oraz ochrony podmorskich kabli telekomunikacyjnych. UE i Indie zamierzają także współpracować nad dywersyfikacją produkcji zbrojeniowej i rozwojem nowych technologii obronnych.

Premier Modi zapowiedział, że podczas rozmów z unijnymi komisarzami udało się uzgodnić długofalowy plan współpracy UE-Indie po 2025 roku. Dokument ten ma zostać formalnie przyjęty podczas kolejnego szczytu Indie-UE, który odbędzie się jeszcze w tym roku.

PAP / Biznes Alert

UE może nie osiągnąć celu związanego z 40 procentowym udziale OZE w miksie


Powiązane artykuły

Peter Szijjarto, minister spraw zagranicznych Węgier. Źródło: Flickr

Węgry nie chcą Ukrainy w UE. “Zełenski widzi w nas wrogów”

– Węgry nie poprą przystąpienia Ukrainy do Unii Europejskiej – powiedział we wtorek węgierski minister spraw zagranicznych Peter Szijjarto. Dodał,...

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Udostępnij:

Facebook X X X