EnergetykaGospodarka

UE dąży do finalizacji umowy o wolnym handlu z Indiami do końca roku

Ursula von der Leyen

Ursula von der Leyen / CC-BY-4.0: © European Union 2019 – Source: EP

Komisja Europejska planuje sfinalizować umowę o wolnym handlu z Indiami do końca 2025 roku – ogłosiła przewodnicząca KE Ursula von der Leyen. Unia Europejska zamierza także wzmocnić współpracę z Indiami w zakresie technologii, obronności i bezpieczeństwa. Zapowiedź ta padła po zakończeniu dwudniowej wizyty komisarzy w Delhi, która była pierwszą w historii wizytą Komisji Europejskiej w Indiach i pierwszym wyjazdem poza Europę od początku kadencji KE w 2021 roku.

Podczas spotkań premier Indii Narendra Modi i przedstawiciele jego rządu rozmawiali z von der Leyen i komisarzami na temat pogłębienia relacji gospodarczych i politycznych. Szefowa KE podkreśliła, że obecna sytuacja międzynarodowa stwarza warunki do przyspieszenia rozmów handlowych i technologicznych między UE a Indiami.

Von der Leyen wskazała trzy kluczowe obszary współpracy: gospodarkę, technologie oraz bezpieczeństwo i obronność.

Handel i gospodarka

Europa jest największym partnerem handlowym Indii – w 2024 roku wymiana handlowa osiągnęła wartość 120 miliardów euro, a w ciągu ostatnich dwóch dekad obroty między UE a Indiami potroiły się. W Indiach działa obecnie 6 tysięcy europejskich przedsiębiorstw, co świadczy o rosnącej współpracy gospodarczej.

Szefowa KE oraz premier Modi podkreślili, że finalizacja rozmów o umowie o wolnym handlu do końca roku jest priorytetem dla obu stron. Von der Leyen zaznaczyła, że wzmocnienie partnerstwa handlowego pomoże budować odporność gospodarczą i zróżnicowane łańcuchy dostaw, zwłaszcza w sektorze półprzewodników.

Technologie i innowacje

Drugim kluczowym obszarem współpracy będą technologie przyszłości, w tym rozwój sieci 6G, komputeryzacja, bioinformatyka oraz sztuczna inteligencja. UE i Indie zamierzają współpracować nad wdrażaniem czystych technologii oraz rozwojem cyfrowych kompetencji społeczeństwa.

Von der Leyen podkreśliła, że współpraca obejmie także wzmocnienie badań i rozwoju w zakresie produkcji półprzewodników oraz bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych. Unia i Indie planują rozszerzyć programy wymiany studentów i wysoko wykwalifikowanych specjalistów, aby rozwijać kompetencje cyfrowe i naukowe.

Bezpieczeństwo i obronność

Trzecim kluczowym obszarem partnerstwa będzie współpraca w zakresie bezpieczeństwa i obronności, zwłaszcza w obszarze ochrony infrastruktury krytycznej, przeciwdziałania cyberatakom oraz ochrony podmorskich kabli telekomunikacyjnych. UE i Indie zamierzają także współpracować nad dywersyfikacją produkcji zbrojeniowej i rozwojem nowych technologii obronnych.

Premier Modi zapowiedział, że podczas rozmów z unijnymi komisarzami udało się uzgodnić długofalowy plan współpracy UE-Indie po 2025 roku. Dokument ten ma zostać formalnie przyjęty podczas kolejnego szczytu Indie-UE, który odbędzie się jeszcze w tym roku.

PAP / Biznes Alert

UE może nie osiągnąć celu związanego z 40 procentowym udziale OZE w miksie


Powiązane artykuły

Adam Glapiński Fot. PAP/Albert Zawada

RPP obniżyła stopy procentowe. O ile spadną raty kredytu?

Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o obniżeniu stopy procentowej NBP z 5,25 proc. do 5,00 proc. To dobra wiadomość dla wielu...
Terminal LNG Energos-Force. Fot. Energos

Niemcy oddają pływający terminal LNG

Rząd federalny zdecydował wynająć pływający terminal LNG “Energos Force” do innego kraju w południowej Europie. Jednostka obrała kurs na Gibraltar....

Mobilna platforma wiertnicza uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego

Platforma samopodnośna uległa wypadkowi niedaleko Kanału Sueskiego. Zmarły cztery osoby, ponad 20 uratowano, a trzy kolejne są poszukiwane. Do akcji...

Udostępnij:

Facebook X X X