Unia Europejska pomoże Mozambikowi walczyć z dżihadystami, którzy atakują projekty gazowe

9 września 2022, 09:45 Alert

Unia Europejska planuje zwiększyć wsparcie finansowe misji wojskowej w Mozambiku, ponieważ ataki islamistów zagrażają projektom gazowym, które mają pomóc zmniejszyć zależność Wspólnoty od rosyjskich surowców.

Szef unijnej dyplomacji Joseph Borrell powiedział w czwartek 8 września, poinformował, o nowym pakiecie pomocy wojskowej udzielonej Mozambikowi przez U dzień po krwawym ataku dżihadystów. – Atak był surowym przypomnieniem, że walka z terroryzmem jeszcze się nie skończyła i że niestety rozprzestrzenia się poza region Cabo Delgado – powiedział Borrell dziennikarzom po tym, jak przeprowadził rozmowy w sprawie bezpieczeństwa z prezydentem Mozambiku Filipem Nyusim.

Bojownicy Państwa Islamskiego zaatakowali misję katolicką w miejscowości Chipene zabijając 84 letnią włoską zakonnicę, a także niszcząc kościół, szpital i punkt Caritas.

W czwartek UE zatwierdziła 15 mln euro dodatkowej pomocy wojskowej na wsparcie misji Południowoafrykańskiej Wspólnoty Rozwoju (SADC) w Mozambiku (SAMIM), w niespokojnej północnej prowincji Cabo Delgado w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju, pozabudżetowego funduszu finansowego instrument wykorzystywany obecnie głównie do wsparcia militarnego dla Ukrainy.

Pieniądze zapewnią sprzęt, w tym fortyfikacje obozowe i pojazdy, i powiększą się do wcześniej uzgodnionych 89 milionów euro pomocy przeznaczonej dla sił zbrojnych Mozambiku, podała UE w oświadczeniu. Mozambik od 2017 roku zmaga się z bojownikami powiązanymi z Państwem Islamskim w najbardziej na północ wysuniętej na północ prowincji Cabo Delgado, w pobliżu projektów LNG wartych miliardy dolarów. Południowoafrykańska misja wojskowa i oddzielna interwencja wojsk z Rwandy zdołały powstrzymać rozprzestrzenianie się bojowników od czasu ich powrotu rok temu.

Mozambik ma trzecie co do wielkości potwierdzone złoża gazu w Afryce, po Nigerii i Algierii. UE obawia się, że bez wsparcia interwencji wojskowych Mozambik może ponownie utracić kontrolę nad niespokojną północą.

W Mozambiku swój projekt terminala LNG rozwija m.in. francuski Total.

EurActiv.com/Mariusz Marszałkowski

Mozambik nadchodzi z gazową odsieczą i może wypełnić braki po Rosji