Komisja Europejska zaproponowała kolejne złagodzenie wymogów środowiskowych powiązanych z dopłatami w ramach Wspólnej Polityki Rolnej (WPR), której budżet na lata 2021–2027 wynosi 387 miliardów euro. Celem jest zmniejszenie obciążeń biurokratycznych dla rolników, co mogłoby przynieść im oszczędności rzędu 1,58 miliarda euro rocznie oraz ograniczyć kontrole na miejscu do jednej rocznie.
Komisja proponuje m.in. zwolnienie małych gospodarstw z podstawowych wymogów środowiskowych oraz podwojenie limitu ryczałtowych płatności do 2 500 euro. Rolnicy będą mogli usuwać do 10 procent trwałych użytków zielonych, które dotychczas były chronione ze względu na ich zdolność do magazynowania CO₂ w glebie.
– Komisja jest po stronie rolników i robimy wszystko, co w naszej mocy, aby ograniczyć biurokrację, aby mogli skupić się na tym, co robią najlepiej; produkując żywność dla nas wszystkich przy jednoczesnej ochronie naszych zasobów naturalnych – powiedział komisarz UE ds. rolnictwa Christophe Hansen.
Nowe propozycje przewidują również większe wsparcie finansowe dla rolników za istniejące zobowiązania dotyczące ochrony torfowisk i terenów podmokłych. Jednak organizacje ekologiczne, takie jak Birdlife, ostrzegają, że takie zmiany mogą osłabić odporność rolnictwa na zmiany klimatu, ponieważ ekosystemy wodne odgrywają kluczową rolę w zarządzaniu powodziami i suszami.
Propozycje Komisji muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez państwa członkowskie UE i Parlament Europejski.
Reuters / Mateusz Gibała