AlertŚrodowiskoWykop

Europa nie jest zgodna w sprawie kolejnego pakietu sankcji wobec Rosji

Siedziba Komisji Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Wczorajsze rozmowy państw Unii Europejskiej o dziewiątym pakiecie sankcji wobec Rosji zakończyły się fiaskiem. Niektóre kraje członkowskie chcą złagodzenia sankcji przez kryzys żywnościowy. Dzisiaj odbędzie się kolejne spotkanie w Brukseli.

Kwestia dziewiątego pakietu sankcji wobec Rosji zostanie dzisiaj poruszona podczas spotkania przywódców europejskich w Brukseli. W środę spotkali się oni po raz pierwszy, ale nie doszli do porozumienia. Powodem fiaska były propozycje złagodzenia sankcji i argumentacja kilku krajów, że chodzi o kryzys żywnościowy. Z ustaleń brukselskiej korespondentki Polskiego Radia Beaty Płomeckiej, w środę późnym wieczorem pojawiły się nowe zapisy, ale nie zadowoliły one państw domagających się jak najostrzejszych restrykcji – podaje Informacyjna Agencja Radiowa (IAR). – Polska zachęca do tego, żeby ten reżim sankcyjny był jak najbardziej rozbudowany i przede wszystkim realny – podkreślał premier Mateusz Morawiecki.

Za złagodzeniem sankcji opowiedziały się między innymi Holandia, Belgia, Francja i Niemcy. Powoływały się na kryzys żywnościowy i twierdzą, że trzeba zagwarantować dostawy nawozów sztucznych z Rosji do Afryki. Ich zdaniem są z tym problemy, bo majątki kilku oligarchów (udziałowców firm nawozowych) zostały zablokowane w ramach sankcji unijnych. Kraje chcą mieć możliwość odmrażania majątków na poziomie narodowym, by wznowić transport nawozów.

Informacyjna Agencja Radiowa/Jędrzej Stachura

Prezydenci Polski i Chin rozmawiali o rozwiązaniu kryzysu żywnościowego wywołanego przez Rosję


Powiązane artykuły

Gazprom. Źródło: Flickr

Gazprom pod wpływem sankcji kłania się Serbii, która otwiera przed nim UE

Rosyjski koncern zawarł nowy kontrakt z Serbią, umowa dotyczy dostaw gazu. Obejmuje ona dostarczenie ponad sześciu milionów metrów sześciennych gazu...
czołg K2, zdjęcie: www.gov.pl

K2PL czeka na decyzję. Duży kontrakt zbrojeniowy się opóźnia

Polska planowała podpisać w kwietniu 2025 roku drugą umowę wykonawczą na zakup 180 czołgów K2 w wersji K2PL wraz ze...
Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Dania chce więcej morskich wiatraków. Podwoi moc offshore

19 maja rząd Danii ogłosił wdrożenie pomocy w wysokości 7,7 miliarda euro na wsparcie rozwoju morskiej energii wiatrowej. Ma to...

Udostępnij:

Facebook X X X