AlertBezpieczeństwoEnergetykaRopa

Tankowce floty widmo będą kolejnym elementem wasalizacji Rosji przez Chiny

Kommiersant przyznaje, że nowe sankcje Unii Europejskiej skażą Rosjan na usługi Chin w zakresie budowy i wynajmu tankowców naftowych. – Rosyjskie spółki naftowe staną się bardziej zależne od chińskich odpowiedników we wszystkich obszarach od zakupu surowców po środki ich transportu i opłacenia – czytamy.

Rosyjski Kommiersant odnosi się do próby zacieśnienia sankcji naftowych w dwunastym pakiecie negocjowanym przez kraje Unii Europejskiej. Był on opisywany w BiznesAlert.pl w oparciu o wyciekłe dokumenty. Zakłada między innymi uderzenie w tak zwaną flotę widmo, czyli tankowce wynajęte lub ubezpieczone poza Zachodem, a przez to nieobjęte sankcjami wykluczającymi taką możliwość.

Gazeta przyznaje, że na liście dziesięciu krajów z największą flotą tankowców eksportujących nadal ropę z Rosji jest jeden kraj zachodni, czyli Grecja, trzecia w zestawieniu. Unia ma ograniczyć możliwość sprzedaży zachodnich tankowców firmom z Rosji, aby nie mogła budować dalej floty widmo odpowiedzialnej według ośrodka Kpler za około połowę dostaw rosyjskich.

– Będzie niezwykle trudno Unii Europejskiej kontrolować tempo budowy floty widmo, bo na rynku tankowców to Chiny odpowiadają za ponad połowę produkcji takich jednostek – czytamy w Kommiersancie. Zdaniem autora materiału Rosja będzie zmuszona szybciej budować własne tankowce, głównie w Chinach i uniezależnić się od usług zachodnich przy eksporcie ropy. To jednak źródło nowej zależności. – Rosyjskie spółki naftowe staną się bardziej zależne od chińskich odpowiedników we wszystkich obszarach od zakupu surowców po środki ich transportu i opłacenia – czytamy w Kommiersancie.

Unia Europejska negocjuje 12 pakiet sankcji za inwazję Rosji na Ukrainie, który zawiera między innymi uszczelnienie restrykcji w sektorze ropy opisane w BiznesAlert.pl.

Kommiersant / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Zachód łata sankcje naftowe wobec Rosji, której pomogłaby tylko nowa wojna (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Flaga USA i flaga Chin, foto: fot. Flickr

Chiny rosną szybciej niż zakładano, mimo ceł Trumpa

Chińska gospodarka w drugim kwartale 2025 roku zaskoczyła lepszym niż oczekiwano wynikiem. PKB Państwa Środka wzrósł o 5,2 procent w...
fotowoltaika magazyny energii Tauron

Drugie życie paneli słonecznych. Szkło z recyklingu zasila baterie 

W laboratoriach Nanyang Technological University (NTU) w Singapurze powstał sposób na rozwiązanie dwóch problemów naraz. Wykorzystano szklane odpady z paneli...
Flagi Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. Źródło: Freepik

System handlu emisjami UE-Wielka Brytania to nowy etap współpracy

Podczas szczytu pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską ogłoszono przełomową decyzję o zamiarze połączenia systemów handlu emisjami (ETS) po obu...

Udostępnij:

Facebook X X X