AlertEnergetykaŚrodowiskoSurowceWęgiel. energetyka węglowa

PE wesprze wydobycie surowców krytycznych, w tym węgla koksowego

Huta Miedzi "Legnica" fot. KGHM

Huta Miedzi "Legnica" fot. KGHM

Parlament Europejski wydał akt wspierający wydobycie i sprzedaż surowców krytycznych. Jest to związane m.in. z polityką handlową Chin i brakiem na rynku np. kobaltu czy litu. Na liście surowców znalazł się również węgiel koksowy i miedź.

Parlament Europejski (PE) wyraził aprobatę wobec planów mających zwiększyć podaż surowców strategicznych w Unii. Akt o surowcach krytycznych ma poprawić w tej materii niezależność i konkurencyjność krajów członkowskich.

– Będzie mniej biurokracji, a więcej innowacji w całym procesie produkcyjnym. Będzie też wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw. Nowy akt ma być impulsem do badań naukowych i prac nad materiałami alternatywnymi. Ma też sprawić, że wydobycie i produkcja staną się przyjaźniejsze dla środowiska – czytamy na stronie parlamentu.

Ideą jest, aby akt zachęcał gospodarczo do angażowania się w wydobycie surowców strategicznych. Podmioty, które to zrobią mają mieć zapewnione stabilniejsze i bezpieczniejsze warunki. PE chce też ułatwić proces pozyskiwania zezwoleń. Europosłowie, w trakcie rozmów o akcie, apelowali o skupieniu się na produkcji. Podnieśli również temat zwiększenia listy materiałów mogących zastąpić surowce strategiczne. W akcie, jako jeden z celów znalazło się wytwarzanie surowców krytycznych z odpadów. Nowe przepisy mają też ułatwić długoterminowe współpracy z państwami trzecimi, ulepszyć warunki pracy i podwyższyć dochody. Po przegłosowaniu ich przez parlament czekają na zatwierdzenie przez radę.

Surowce krytyczne to takie, które są niezbędne przy produkcji np. samochodów elektrycznych, paneli słonecznych i smartfonów. Jak wyjaśnia Parlament Europejski, są one niezbędne z punktu widzenia zielonej transformacji i cyfryzacji.

– Agresja Rosji na Ukrainę, a także coraz bardziej zaborcza polityka handlowa i przemysłowa Chin spowodowały, że kobalt, lit i inne surowce stały się czynnikiem geopolitycznym – pisze PE.

Na liście surowców krytycznych znalazły się m.in. arsen, miedź, węgiel koksowy i kobald. Zarówno miedź jak i węgiel koksowy są towarami eksportowanymi przez Polskę.

Parlament Europejski / Marcin Karwowski

Jest poparcie unijnej listy surowców krytycznych. Polski węgiel koksujący jest bezpieczny


 


Powiązane artykuły

Producent autobusów zeroemisyjnych wyszedł nad kreskę. Po 2 latach

Znany producent miejskich autobusów, głównie zero i niskoemisyjnych oraz trolejbusów po dwóch latach strat wyszedł nad kreskę. Skonsolidowany zysk netto...
Friedrich Merz, lider CDU/CSU kanclerz Niemiec / Fot.: Kirill KUDRYAVTSEV / AFP

Niemcy chcą wydać 4 mld euro na ratunek swoich firm

Rząd niemieckiego kanclerza Friedricha Merza (CDU) rozważa uruchomienie programu subsydiów o wartości 4 miliardów euro dla energochłonnych gałęzi przemysłu. Ekspert...

Umowa Mercosur dzieli branżę winiarską. Obawy też w Polsce

Umowa z krajami Mercosur coraz bliżej. Mimo protestów europejskich rolników, duńska prezydencja chce ją sfinalizować do końca roku. Otwarcie europejskich...

Udostępnij:

Facebook X X X