AktualnościBezpieczeństwo

Nie ma żadnej propozycji Unii Europejskiej dla Ukrainy w sprawie surowców

Rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier fot. Komisja Europejska

Nie ma żadnej propozycji Unii Europejskiej dla Ukrainy w sprawie surowców – poinformował w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej Thomas Regnier, dodając, że UE ma z Ukrainą od 2021 roku partnerstwo w dziedzinie surowców krytycznych.

We wtorek media w Ukrainie doniosły, że unijny komisarz ds. strategii przemysłowej Stephane Sejourne zaproponował władzom w Kijowie zawarcie korzystnego porozumienia w sprawie wykorzystania ukraińskich zasobów surowców mineralnych. KE została zapytana o te doniesienia.

– Nie ma żadnej propozycji. Od 2021 roku UE ma partnerstwo w dziedzinie surowców krytycznych z Ukrainą – odparł Regnier w Brukseli.

Wyjaśnił również, że podobnie jak w przypadku wszystkich partnerstw UE w zakresie surowców krytycznych, współpraca nie dotyczy jedynie zabezpieczenia łańcuchów dostaw dla UE, ale także budowania potencjału w krajach partnerskich, co zapewnia wzajemne korzyści.

– Chodzi tu naprawdę o współpracę z Ukrainą, a nie o jakąkolwiek rywalizację ze Stanami Zjednoczonymi – dodał rzecznik.

KE była również dopytywana, czy w Kijowie odbyły się rozmowy na temat dalszej współpracy dotyczącej surowców krytycznych w kontekście tego, że USA liczą na dostęp do ukraińskich złóż.

Rzecznik powtórzył, że UE i Ukraina zawarły porozumienie w kwestii surowców w 2021 roku i że w Kijowie Komisja potwierdziła unijne zaangażowanie w ten dokument. Dodał, że Komisja nie zamierza komentować możliwej umowy w sprawie surowców między Ukrainą a USA.

Ukraińskie portale podały, że propozycja padła podczas poniedziałkowej wizyty Sejourne’a w Kijowie, w której francuski polityk uczestniczył wraz z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen w związku z trzecią rocznicą rosyjskiej inwazji na pełną skalę.

– 21 z 30 krytycznie (ważnych) materiałów, których potrzebuje Europa, może być dostarczonych przez Ukrainę w ramach wzajemnie korzystnego partnerstwa – powiedział Sejourne.

– Wartością dodaną oferowaną przez Europę jest to, że nigdy nie będziemy domagać się umowy, która nie jest korzystna dla obu stron – zapewnił.

W poniedziałek ukraińska wicepremier ds. integracji europejskiej i euroatlantyckiej Olha Stefaniszyna ogłosiła, że negocjacje Ukrainy z USA w sprawie umowy o surowcach mineralnych są na końcowym etapie.

Steve Witkoff, wysłannik prezydenta Trumpa na Bliski Wschód, powiadomił w niedzielę, że spodziewa się, że USA podpiszą umowę w najbliższym tygodniu. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odrzucił pierwotną propozycję USA, ale teraz już się nie waha – dodał doradca.

Wcześniej Zełenski poinformował, że odmówił podpisania dokumentu, ponieważ nie zawierał on żadnych gwarancji bezpieczeństwa USA dla Ukrainy.

Biznes Alert / PAP

Europa chce współpracować z Ukrainą w sektorach gazu, taniej energii i przemysłu zbrojeniowego


Powiązane artykuły

Rekonstrukcja rządu. Zabrakło rozmów między liderami

W przyszłym tygodniu zostanie przedstawiony plan rekonstrukcji rządu. Minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz przekazała, że w mijającym tygodniu nie odbyło się spotkanie...
flagi Unii Europejskiej, Fot. PAP/Radek Pietruszka

Jest zgoda na nowe sankcje. Tak przykręcą śrubę Rosji

Unia Europejska przyjęła kolejny, 18. pakiet sankcji przeciwko Rosji. Obejmuje on 105 statków w tzw. floty cieni, zakaz działalności Nord...
Budynek PZU Fot. PAP/Albert Zawada

Fuzja Pekao i PZU pod lupą banków. Inwestorzy liczą zyski

Najwięksi gracze światowej bankowości inwestycyjnej z uwagą śledzą planowaną fuzję Banku Pekao i PZU. Analitycy JP Morgan, Morgan Stanley oraz...

Udostępnij:

Facebook X X X