Unia wesprze budowę podmorskiego kabla łączącego Izrael, Cypr i Grecję

31 stycznia 2022, 09:15 Alert

Unia Europejska dofinansuje budowę podmorskiego kabla elektrycznego o mocy 2 GW, który połączy sieci energetyczne Izraela, Cypru i Grecji – poinformowała cypryjska minister energetyki Natasa Pilides.

Euroasia interconnector
Euroasia interconnector

Kwota dofinansowania ma wynieść 657 mln euro. Łączny koszt inwestycji, która połączy Kretę i Cypr oraz Cypr i Izrael szacuje się na 1,6 mld euro. Dofinansowanie będzie pochodzić z mechanizmu „Łącząc Europę”. Z tego samego narzędzia pochodziły środki na dofinansowanie m.in. projektu Baltic Pipe.

Wraz z zakończeniem budowy kabla więcej inwestycji popłynie w odnawialne źródła energii, dywersyfikując miks energetyczny Grecji, Cypru i Izraela. Według analiz kabel w połączeniu z magazynami energii może zwiększyć wykorzystanie odnawialnych źródeł energii na Cyprze powyżej 50 procent do 2030 roku.

Według planów, pierwsza faza projektu budowy kabla miałaby się zakończyć w 2025 roku.

Projekt „Euroasia Interconector” wydaje się być alternatywą wobec budowy gazociągu EastMed, który stracił w ostatnim czasie zainteresowanie m.in. Stanów Zjednoczonych, ale i UE. Problemem jest trudność inwestycyjna tego projektu, ale również jego wpływ na środowisko pod względem emisyjnego gazu, który dostarczany byłby do Europy ze złóż z Izraela i Cypru. Według nieoficjalnych głosów, coraz częściej mówi się o zastąpieniu magistrali gazowej terminalem do skraplania gazu LNG.

Euroasia interconnector

Euroasia interconnector

The Times of Israel/Mariusz Marszałkowski

EastMed: USA dają pocałunek śmierci Gazociągowi Śródziemnomorskiemu na korzyść Turcji i Rosji