Unia umożliwia zakaz gazu z Rosji i tylko Węgry są przeciwko. „To się samo komentuje”

22 maja 2024, 06:00 Alert

Rada Unii Europejskiej przyjęła przepisy pakietu wodorowo-gazowego. Co istotne, zawiera on regulacje promujące gazy odnawialne, w tym wodór, a także podstawę prawną do wypowiadania umów z Rosjanami.

Wiktor Orban

Pakiet ma promować wykorzystanie gazów odnawialnych: biometanu i wodoru. Zawiera także przepisy pozwalające państwom członkowskim blokować Rosjanom dostęp do infrastruktury przesyłowej gazu. To podstawa do zgłoszenia siły wyższej przez firmy posiadające jeszcze kontrakty z Gazpromem i innymi podmiotami z Rosji, a co za tym idzie wypowiedzenia ich bez konsekwencji, którymi grozi Kreml.

Jedyne państwo opowiadające się przeciwko pakietowi to Węgry, które pomimo kryzysu energetycznego oraz inwazji Rosji na Ukrainie intensyfikuje współpracę z rosyjskim Gazpromem. – Węgry – przeciw, z powodu danej krajom UE możliwości wprowadzenia banu na gaz z Rosji. To się samo komentuje – napisał Ryszard Pawlik w X, doradca posła do Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka, który od dwóch lat był zaangażowany w przygotowanie pakietu.

Wojciech Jakóbik

Rada Unii przyjęła pakiet dotyczący unijnego rynku gazu i wodoru