SOKiK zmniejszył karę dla PGNiG o 90 procent

21 października 2019, 08:45 Alert
PGNiG
fot. PGNiG

W powtórzonym procesie dotyczącym zarzutu wobec PGNIG o nadużywanie pozycji dominującej na rynku gazu ziemnego SOKiK przyznał rację UOKiK, ale zmniejszył nałożoną karę o ponad 90 proc. – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

PGNiG zapłaci mniej

Gazeta przypomina, że w 2012 r. Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył na Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo karę w wysokości 60 mln zł za nadużywanie pozycji dominującej na rynku gazu ziemnego. Po odwołaniu się spółki do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów i utrzymaniu przez niego kary, PGNiG skierował sprawę do Sądu Najwyższego, który w 2017 r. zdecydował o powtórzeniu procesu przez SOKiK.

SOKiK wydał obecnie wyrok, w którym wskazuje, że spółka w pewnym zakresie blokowała rozwój konkurencji na rynku gazu ziemnego, ale nałożona na nią przez UOKiK kara w wysokości 60 mln zł była zdecydowanie za wysoka i obniżył ją do 5,5 mln zł. Decyzja ta nie satysfakcjonuje PGNiG, który oczekiwał całkowitego uchylenie decyzji UOKiK. O ewentualnym zaskarżeniu decyzji SOKiK spółka zdecyduje po analizie jego pisemnego uzasadnienia, gdyż na razie jest tylko wyrok ustny – czytamy w „Pulsie Biznesu”.

Puls Biznesu

Fotowoltaika napędzi rozwój OZE. PGNiG zamierza skorzystać