Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na utworzenie wspólnej firmy przez Polską Grupę Energetyczną i francuski Energy Pool Developement – spółki PGE Energy Pool.
„PGE Energy Pool, jako wspólny przedsiębiorca, będzie pozyskiwać odbiorców końcowych energii elektrycznej gotowych do redukcji swojego zapotrzebowania lub zużycia energii elektrycznej w zamian za wynagrodzenie” – napisano na stronie Urzędu.
PGE i Energy Pool chcą stworzyć spółkę, która wejdzie na nowo powstały rynek usług Demand Side Response (DSR). Oferta PGE Energy Pool umożliwi dużym i średnim przedsiębiorcom – odbiorcom energii elektrycznej – udział w bilansowaniu systemu elektroenergetycznego poprzez odpłatną rezygnację z części lub całości zamówionej energii.
Łącząc moce rezerwowe z kilku punktów poboru, PGE Energy Pool ułatwi i umożliwi wstęp na rynek usług DSR wielu biznesowym odbiorcom energii elektrycznej, którzy pojedynczo nie posiadają do tego odpowiednich środków finansowych, kompetencji oraz zdolności technicznych. Jednocześnie pozwoli to tym przedsiębiorcom na generowanie przychodu z inteligentnego zarządzania zużyciem energii elektrycznej. Działalność PGE Energy Pool będzie korzystna także dla wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Polsce, z racji tego że rozwój sektora usług DSR przełoży się na niższy koszt bilansowania krajowego systemu elektroenergetycznego.
Zasięg operacyjny Grupy Kapitałowej PGE połączony z doświadczeniem Energy Pool, który wdrożył kilkadziesiąt programów DSR na całym świecie, pozwoli PGE Energy Pool na zaoferowanie najlepszych w swojej klasie usług DSR dopasowanych do potrzeb polskiego rynku[1]. W tym celu spółka utworzy w Polsce centrum operacyjne dedykowane wyłącznie działalności na rynku usług DSR.
CIRE.PL