Harmonogram aukcji uprawnień do emisji CO2 został ogłoszony

13 grudnia 2019, 09:00 Alert
Komin, przemysł, emisje

Giełda EEX, która prowadzi platformę aukcyjną uprawnień do emisji dwutlenku węgla (EUA), ogłosiła w czwartek harmonogram aukcji na przyszły rok.

Uprawnienia do emisji CO2

Z ogłoszonego harmonogramu wynika, że w 2020 roku na akcjach organizowanych przez EEX zostanie wystawionych na sprzedaż nieco ponad 763,5 mln uprawnień do emisji CO2. Polska wystawi na sprzedaż ok. 141 mln jednostek EUA, a akcje w imieniu naszego kraju będą się odbywały jak dotychczas w środy, co dwa tygodnie poczynając od 15 stycznia. W piątki będę organizowane aukcje w imieniu Niemiec (pierwsza 10 stycznia), podczas których na sprzedaż zostanie wystawionych łącznie 128,9 mln uprawnień.

W pozostałe dni tygodnia (poniedziałek, wtorek i czwartek) będę organizowane aukcje w imieniu pozostałych krajów funkcjonujących w systemie EU ETS, a łączny wolumen przewidziany do sprzedaży sięgnie 493,6 mln jednostek EUA. Jednak jak zastrzega EEX w harmonogramie zaplanowano też wolumen 50 mln uprawnień z przeznaczeniem na Fundusz Innowacji, których sprzedaż została na razie wstrzymana. Komisja Europejska poinformowała, że w tej kwestii konieczne są jeszcze pewne ustalenia. W efekcie wolumeny przeznaczone na Fundusz Innowacji (373 tys. uprawnień na każdej aukcji UE w poniedziałki, wtorki i czwartki) nie będą sprzedawane do czasu podjęcia decyzji przez KE. W związku z tym zamiast zaplanowanych do sprzedaży około 3,1 mln uprawnień na początkowych aukcjach do dyspozycji kupujących ma być niecałe 2,8 mln jednostek EUA.

CIRE.pl

Polska sprzedała kolejną pulę uprawnień do emisji CO2