Urząd Regulacji Energetyki opublikował informację dotyczącą średnioważonych cen energii elektrycznej na rynku hurtowym, które mają być wykorzystywane do obliczenia rekompensaty finansowej dla firm energetycznych w związku z zamrożeniem cen energii.
Informacja URE
Średnioważone ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym zostały obliczone w oparciu o wzory wskazane w przepisach Rozporządzenia Ministra Energii z wykorzystaniem danych o średnioważonych cenach energii elektrycznej przekazanych Prezesowi URE przez Towarową Giełdę Energii w połowie sierpnia. Jak wynika z ustawy oraz rozporządzenia Ministra Energii, mają średnioważone ceny energii elektrycznej na rynku hurtowym mają stanowić części składowe służące do obliczenia kwoty różnicy ceny i rekompensaty finansowej.
Zgodnie ze znowelizowaną ustawą o cenach energii, ceny dla odbiorców z grupy taryfowej G, w tym gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, szpitali, jednostek sektora finansów publicznych, w tym samorządów, oraz państwowych jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej przez cały 2019 r. będą miały zamrożone ceny energii. Spółki obrotu – sprzedawcy energii, którzy po 1 lipca będą dostarczać energię odbiorcom po ustalonej ustawowo cenie, będą mogły ubiegać się o rekompensatę z tytułu świadczenia usługi publicznej, wypłacaną z Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny. Od 1 lipca 2019 r. przedsiębiorstwa obrotu nie mają już obowiązku oferowania cen energii elektrycznej na poziomie z 30 czerwca 2018 r. dla średnich i dużych przedsiębiorstw.
Polska Agencja Prasowa